Reklama

Radni z gminy Cmolas wnioskują o remont dróg. Szczególnie na Jamnicę i Złotą Górę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Radni z gminy Cmolas wnioskują o remont dróg. Szczególnie na Jamnicę i Złotą Górę - Zdjęcie główne

W dalszym ciągu największą bolączką mieszkańców jest droga relacji Trzęsówka-Jamnica-Jagodnik. Trakt ten jest często uczęszczany, chociażby przez rodziców dowożących dzieci do szkoły w Jagodniku. | foto B. Posłuszny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni i sołtysi napisali kolejne wnioski o remonty dróg, które mogą mieć szansę realizacji w przyszłym roku. Czy dwie drogi w Trzęsówce będą miały szansę na asfalt?

Radni Ewelina Nowica, Ryszard Gaweł, Andrzej Bujak, Piotr Maciąg oraz sołtys Trzęsówki Lesław Lipczyński, a także Jarosław Rzeszutek, sołtys Ostrów Baranowskich, wnioskują o remont drogi gminnej relacji Ostrowy Tuszowskie - Trzęsówka przez Złotą Górę.

Remont łącznika dwóch wsi

Wielokrotnie mówiło się o konieczności remontu tego traktu. Jest to idealny łącznik obu wsi. Samorządowcom zależy na wyasfaltowaniu odcinka. Problem w tym, że część drogi należy do Lasów Państwowych i gmina będzie musiała zamienić się drogami z nadleśnictwem.

W przeciwnym razie gmina prawdopodobnie zdecyduje się na wylanie asfaltu od Trzęsówki, następnie droga będzie żwirowa, przez własność Lasów Państwowych, i następnie będzie kontynuacja asfaltu w kierunku Ostrów Tuszowskich. 

Ponadto radni wnioskują o wykonanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na odcinku tej drogi. Domy położone wzdłuż traktu nie mają bowiem dostępu do wody i kanalizacji. Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki, zauważa, że sieć wodociągowa musiałaby zostać poprowadzona od Trzęsówki, bowiem od Ostrów nie ma spadku terenu, stąd występowałaby konieczność wybudowania pompowni wody. Koszty wówczas byłyby dużo wyższe. 

- Obie inwestycje są niezbędne dla ułatwienia komfortu życia mieszkańców Ostrów oraz Trzęsówki, gdyż droga gminna łączy obie miejscowości i jest często wykorzystywana przez mieszkańców gminy dojeżdżających do pracy w zakładach mieleckiej strefy ekonomicznej. Poza tym mieszkańcom osiedlonym na terenie Złotej Góry należy zapewnić dostęp do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w celi poprawy warunków życia

- uzasadniają wnioskodawcy. 

Najwięcej wniosków złożył radny Zieliński

Najwięcej wniosków do przyszłorocznego budżetu złożył Waldemar Zieliński, radny z Trzęsówki. Czego dotyczyły pisma? 

Dotyczyły one głównie dróg na terenie Trzęsówki. Chodzi m.in. o remont dróg Koniec Trzęsówki - Cmolas, Podpołudnie-Koczubaj, Jagodnik-Jamnica-Trzęsówka. Radny wskazuje, że stan tych traktów jest fatalny i zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu. 

Droga czeka na asfalt od 2015 roku

O wspomnianej drodze w Jamnicy, która łączy Trzęsówkę i Jagodnik, pisaliśmy wielokrotnie. Mieszkańcy od kilku lat proszą gminę o remont i wykonanie asfaltu na tym odcinku. Jeszcze w ubiegłym roku napisali petycję do cmolaskiego urzędu z prośbą o zajęcie się tematem.

- W 2015 roku przedmiotowy odcinek drogi był przygotowany do położenia warstwy asfaltu. Czynny udział w tych przygotowaniach brali mieszkańcy Trzęsówki i Jagodnika. Mimo upływu tylu lat modernizacja drogi nie doszła do skutku.

Nawierzchnia asfaltowa poprawi jakość drogi oraz na dłuższy okres nie będzie wymagała remontów, co będzie miało przełożenie na niższe koszty jej utrzymania. Poza tym pozytywnie wpłynie na zdrowie okolicznych mieszkańców, szczególnie dzieci i osób chorych na astmę poprzez zmniejszenie ilości kurzu

- uzasadniali wówczas.

Wniosek na budowę drogi złożony

Sprawą pisma zajęła się także Komisja  Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy w Cmolasie.

- Komisja uznała, że wniosek o rozpoczęcie modernizacji drogi nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ nie ma przewidzianych na ten rok pieniędzy w budżecie

- wyjaśnił wówczas Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich i jednocześnie przewodniczący komisji.

Do sprawy wracamy w tym roku. Czy jest szansa na asfalt w 2022 roku? Waldemar Zieliński, radny, jest dobrej myśli. Poinformował, że wniosek o dofinansowanie drogi został złożony do urzędu marszałkowskiego. Tak długi odcinek drogi byłby dużym obciążeniem dla gminy, stąd urząd stara się o pieniądze z zewnątrz. 

Poza tym radny Zieliński wnioskował o prace projektowe modernizacji drogi na Podpołudnie oraz prace projektowe modernizacji drogi idącej wzdłuż kapliczki św. Jana na Górce. 

Sołtys i radni także mają swoje propozycje

Także radni z Trzęsówki Andrzej Bujak i Piotr Maciąg, wraz z sołtysem Lesławem Lipczyńskim, starają się i napisali wnioski o remonty dróg.  

Pierwszym z nich jest projekt i budowa chodnika wzdłuż drogi gminnej w przysiółku Podpołudnie.

- Na przestrzeni kilku lat powstało kilkanaście nowych domów, tym samym wzrósł ruch samochodowy i pieszy. Wybudowanie chodnika w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Nadmieniamy również, że z funduszu sołeckiego na 2022 rok zaplanowano 8 tys. zł na projekt chodnika o długości 1200 metrów

- piszą wnioskodawcy.  

Drugie z pism dotyczy modernizacji drogi w przysiółku Koniec. Samorządowcy wyjaśniają, że droga jest łącznikiem pomiędzy drogą gminną w przysiółku Koniec a powiatową relacji Trzęsówka - Cmolas. Długość łącznika wynosi ok. 950 metrów.

- Asfalt w znacznym stopniu poprawi przejezdność oraz jakość tej drogi. Wielu mieszkańcom ułatwi i przyspieszy dojazd do Cmolasu, Kolbuszowej czy Nowej Dęby. Droga posiada projekt przebudowy, który w większej części został sfinansowany z funduszu sołeckiego

- zauważają radni i sołtys. 

Drogę żwirową zamienić na asfalt

Kolejny z wniosków dotyczy modernizacji drogi relacji Kosowy-Trzesówka, w przysiółku Górka. Bujak, Maciąg i Lipczyński wskazują, że droga ma długość około 800 metrów i na chwilę obecną posiada nawierzchnię żwirową. Modernizacja polegać miałaby na położeniu asfaltu oraz odnowie istniejących rowów odpływowych.

- W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie działkami budowlanymi przy drodze, a co za tym idzie, zaczęły powstawać nowe domy. Droga ma gotowy projekt modernizacji, który w znacznej części został sfinansowany z funduszu sołeckiego

- dodają. 

Czy inwestycje doczekają się realizacji w przyszłym roku? Do tematu będziemy wracać. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy