Reklama

Prywatne wysypisko śmieci w Kolbuszowej Górnej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jak nie palenie śmieciami w piecu to wywożenie ich do lasu. Wydaje się, że to błędne koło nigdy się nie skończy. Jak walczyć z osobami, które robią takie rzeczy?

Jedna z mieszkanek Kolbuszowej Górnej zwróciła się do nas z prośbą o nagłośnienie sprawy. - Przesyłam parę ciekawych zdjęć obrazujących niewątpliwie budzącą się wiosenną aktywność umysłową, tylko nie wiem kogo - pisze nasza Czytelniczka. 

Kolejne dzikie 

Miejsce, gdzie powstało kolejne dzikie wysypisko śmieci, znajduje się za sklepem Groszek w Kolbuszowej Górnej. Rowy w tamtym rejonie również są pełne odpadów. 

Każdy wie, że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. A jednak pojawiają się one coraz częściej. Do rowów, lasów i zagajników trafia dosłownie wszystko. Odpady budowlane, pampersy, sprzęt agd i rtv, stare meble, resztki jedzenia, szkoło, zawartość kuchennych koszy.  Czy jest logiczne wytłumaczenie tego, po co ktoś to robi? Jeżeli już ktoś pofatygował się, żeby wywieźć takie ilości do lasu, mógł je dowieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kolbuszowej? 

Co za to grozi? Wyrzucanie kamieni, śmieci, padliny lub innych nieczystości na cudzy grunt polny stanowi wykroczenia z artykułu kodeksu wykroczeń. Grozi za to kara grzywny do 1000 zł lub kara nagany. Jeżeli odpady wyrzucane są w lesie, to mamy do czynienia z wykroczeniem i w takim przypadku kara grzywny może wynieść do 5000 zł. Problem w tym, żeby wypisać mandat, trzeba taką osobę złapać na gorącym uczynku albo mieć świadków zdarzenia. Wpadają  oni w ręce policji najczęściej przypadkowo. W śmieciach można znaleźć też dokumenty, rachunki, na których są dane osobowe. Takie przypadki znane są kolbuszowskim stróżom prawa. 

- Z ustawy o odpadach zasadą domniemania władający powierzchnią ziemi jest właścicielem znajdujących się na niej odpadów. Artykuł 26 tej samej ustawy nakłada na niego niezwłoczny obowiązek usunięcia odpadów

- nadmienia komendant Grzegorz Dzimiera. Więcej informacji w tym zakresie oraz ewentualnych sankcji i zagrożeń karnych, oraz procedur prawnych udzielić może Referat Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej.

Co można zrobić, widząc dzikie wysypisko śmieci, które powstało na przykład przez jedną noc? Do kogo o pomoc? Nielegalne składowiska odpadów można zgłaszać do Straży Miejskiej w Kolbuszowej pod numerem telefonu 601 909 026, do Referatu gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej lub do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. - Po otrzymaniu zgłoszenia o nielegalnym wysypisku śmieci straż miejska dokumentuje zdarzenie w formie notatki i zdjęć - poinformował Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej. 

Na miejscu dokonany jest przegląd odpadów pod kątem ustalenia sprawcy zdarzenia. Następnie, gdy jest to możliwe, strażnicy podejmują czynności zmierzające do zobligowania sprawcy do ich usunięcia oraz wyciągają ewentualne sankcje karne. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe, materiały z wykonanych czynności przekazywane są do referatu gospodarki odpadami, który prowadzi dalsze postępowanie. 

- Zaznaczyć należy, że ustalenie sprawcy takiego wykroczeń nie zawsze jest możliwe. Zwykle pomiędzy chwilą wyrzucenia odpadów a zgłoszeniem tego faktu upływa wiele czasu, często kilku miesięcy

- dodaje komendant Dzimiera. Brak jest świadków, a na miejscu nie ma dowodów pozwalających na identyfikację sprawcy.

Musieli posprzątać

Szef straży miejskiej przypomniał, że w ubiegłym roku strażnicy prowadzili czynności w sprawie zanieczyszczania drogi dojazdowej w Kolbuszowej Górnej, w okolicy sklepu Groszek. Chodziło o śmieci pozostawiane na skraju drogi dojazdowej, wzdłuż ogrodzeń  posesji oraz na niezamieszkałej posesji (głównie butelek, opakowań po napojach, papierosach itp.) przez osoby, które w tym miejscu spożywały alkohol. Po rozmowach ze strażnikami uporządkowały one drogę i zaśmieconą posesję, śmieci zebrane zostały do worków i wywiezione do PSZOK-u w Kolbuszowej.

- W sprawie widocznych na zdjęciu składowisk straż miejska podjęła niezbędne czynności służbowe - zaznaczył Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej. 

 

- GDZIE ZGŁOSIĆ? -

* Straż Miejska w Kolbuszowej. Telefon 601 909 026.

* Referat gospodarki odpadami Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej. Telefon 17 2271 333 wew. 340

* Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej. Telefon 17 227 53 10.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy