Reklama

Policjanci z Kolbuszowej karzą za brak maseczki i nie tylko

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: KPP Jasło

Policjanci z Kolbuszowej karzą za brak maseczki i nie tylko  - Zdjęcie główne

Polcijanci w całej Polsce kotrolują również sklepy czy lokale. | foto KPP Jasło

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Brak maseczki, nieprzestrzeganie zasad sanitarnych i obostrzeń - okazuje się, że za to policjanci mogą wystawić mandat. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w powiecie kolbuszowskim oraz jak wyglądają działania funkcjonariuszy z Kolbuszowej.

W okresie od 27 marca do 10 kwietnia 20201 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej nałożyli 17 mandatów karnych za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Zalicza się do tego m.in. nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką. W mandatach zawarte jest także nieprzestrzeganie kwarantanny.

Należy podkreślić, że każdy obywatel ma prawo odmówić przyjęcia mandatu karnego. Funkcjonariusz może skierować sprawę do sądu. Policja za brak maseczki wystawia mandaty nawet do 1 tys. zł. Taką wysokość przewiduje znowelizowana jeszcze w listopadzie 2020 r. ustawa antycovidowa. Przepisy sankcjonują nakładanie mandatów na osoby zdrowe, które uchylają się od obowiązku noszenia maseczek.

Policja może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 do nawet 30 tys. zł.

- Przeprowadzanych zostało też sześć postępowań wyjaśniających dotyczących również niestosowania się do panujących obostrzeń sanitarnych. Jedna sprawa została skierowana do sądu o ukaranie, natomiast pięć jest w toku

- informuje kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej.

Przedstawicielka kolbuszowskiej policji nadmienia, że policjanci cały czas wykonują czynności wraz z sanepidem, związane z przestrzeganiem, bądź nieprzestrzeganiem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

- Są sprawdzane m.in. lokale. Są to kontrole policji wraz z Państwową Inspekcją Sanitarną w Kolbuszowej

- dodaje komisarz Skubisz-Tęcza.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?

  • dzieci do ukończenia piątego roku życia,
  • osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
  • osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust, lub nosa,
  • osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania,
  • dodatkowo – maseczki nie trzeba mieć założonej w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym, ogrodzie zabytkowym, w rodzinnym ogródku działkowym albo plaży

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy