Reklama

Proszę księdza prezesa

Opublikowano: pon, 3 kwi 2017 11:49
Autor:

Proszę księdza prezesa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowskie parafie – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobowo zarządzane rękami proboszczów – prezesów chcą produkować i sprzedawać prąd. Czy wykorzystanie mocy płynącej z nieba na Ziemię ma szanse na sukces?

Proboszcz – jednoosobowy prezes zarządu, parafia – siedziba spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie "park energii słonecznej". Taka sytuacja ma miejsce w kilkunastu już parafiach powiatu kolbuszowskiego, kilkudziesięciu na Podkarpaciu i kilkuset w kraju. Wystarczy sprawdzić Krajowe Rejestry Sądowe parafii. W powiecie kolbuszowskim pierwsze parafie zarejestrowały swoje spółki w lipcu lub sierpniu ubiegłego roku. "Najnowszą" spółką jest ta, powołana do istnienia w Majdanie Królewskim, z prezesem zarządu Romanem Dylągiem (proboszczem), 7 marca 2017 r.

Każda ze spółek ma kapitał zakładowy w wysokości 6 tys. zł, a jako przedmiot działalności: wytwarzanie energii elektrycznej i handel nią.
 
Full wypas
Informacje o przedmiocie działania spółek pojawiły się m.in. na sesji Rady Gminy w Cmolasie w lutym. Tu wójt Eugeniusz Galek tłumaczył, że na terenach użyczonych przez parafie rzymskokatolickie powstaną "elektrownie słoneczne": – Cztery parafie z naszej gminy wchodzą w spółkę z podmiotem, który jest podmiotem wiodącym. Parafie użyczają swoich terenów, często występujących jako nieużytki czy tereny rolne, i na nich właśnie będą budowane elektrownie słoneczne o powierzchni zabudowy nie większej niż 49 arów. 

Dodał też, że parafie, które nie mają takiej ziemi w gminie (jak parafia w Porębach Dymarskich), będą mogły wydzierżawiać działki w innych częściach powiatu. – Parafie oprócz wkładu, jakim jest grunt, nie wnoszą nic więcej. Dodatkowo z tego tytułu uzyskują w ciągu roku kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych na cele parafialne, co jest bardzo istotne, gdyż taki grosz jest każdej parafii bardzo potrzebny – wyjaśniał samorządowiec.

Więcej w 13 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 lat temu | ocena +7 / -2

  baranki

  zapłata za poparcie przedwyborcze trwa............. kościół pokazał swoją ideologię mamony

 • 5 lat temu | ocena +6 / -2

  dociekliwy

  Gmina finansuje " elektrownie słoneczne " , a zyski czerpie parafia??? coś to nie tak. Jeśli ja będę chciał założyć biznes , to gmina da mi kasę na uruchomienie bisnesu ????

 • 5 lat temu | ocena +8 / -1

  mkmk

  No tak zima sie kończy to proboszcz z Majdanu musi miec na nowe opony i paliwo.

 • 5 lat temu | ocena +8 / -1

  Min. Misiewicz

  No to sa jaja!!! Piniondze z tacy juz nie wystarcza? Takimi rzeczami sie teraz zajmowac beda, to i celibat zniesc mozna. Kosciol wchodzi w biznes! W Pismie Swietym tego nie ma, a moze jest. Sam juz nie wiem.