reklama
Reklama lokalna
reklama

Pożar w domu na ul. Rzeszowskiej w Kolbuszowej. Zaczęło się od...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Pożar w domu na ul. Rzeszowskiej w Kolbuszowej. Zaczęło się od... - Zdjęcie główne

Do pożaru doszło przy ul. Rzeszowskiej - fot. poglądowe. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIWe wtorek (22 października) strażacy z Kolbuszowej interweniowali w związku z pożarem w kotłowni jednorodzinnego domu przy ul. Rzeszowskiej. To już kolejna tego typu interwencja w sezonie grzewczym, który niesie ze sobą zwiększone ryzyko pożarów i zatruć tlenkiem węgla.
Reklama lokalna
reklama

Sezon grzewczy to czas zwiększonego ryzyka pożarów i częstszych interwencji strażaków. We wtorkowe popołudnie, o godzinie 14:56, do kolbuszowskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze kotłowni przy ul. Rzeszowskiej. Na miejsce wysłano dwa zastępy straży pożarnej z JRG oraz ochotników z Kolbuszowej Górnej.

Jak się okazało, pożar dotyczył drobnych materiałów składowanych przy piecu, co spowodowało duże zadymienie w całym budynku jednorodzinnym. Pożar, choć na szczęście nie był rozwinięty, spowodował spore zadymienie, co mogło być niebezpieczne dla mieszkańców. W działania zaangażowanych było 11 strażaków OSP i PSP. Akcja zakończyła się o godzinie 15:55. Dzięki sprawnej interwencji udało się zapobiec rozprzestrzenieniu ognia i ograniczyć straty do minimum.

reklama

To jednak już druga podobna interwencja w ciągu zaledwie dwóch dni. Dzień wcześniej, 21 października, strażacy zostali wezwani do Widełki, gdzie o godzinie 22:11 zgłoszono zadymienie w kotłowni. W tamtym przypadku nie doszło do otwartego ognia, jednak problemem okazała się prawdopodobna niedrożność kominowa.

Zdarzenia takie jak te przypominają o konieczności regularnego sprawdzania pieców, kominów i wentylacji w naszych domach. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego strażacy odnotowują coraz więcej interwencji związanych z pożarami sadzy oraz zadymieniem. To także czas, kiedy rośnie ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, który jest niewidocznym, ale śmiertelnie niebezpiecznym gazem. Od 1 stycznia 2024 roku do poniedziałku (30 września) mundurowi trzy razy brali udział w akcjach związanych z tzw. czadem. Cały 2023 rok przyniósł natomiast 10 tego typu zdarzeń, z czego w sześciu przypadkach potwierdzono obecność "cichego zabójcy".

reklama

Kolbuszowscy strażacy apelują o ostrożność i odpowiedzialne użytkowanie pieców oraz instalacji grzewczych. Jak podkreśla mł. bryg. Paweł Tomczyk z KPP w Kolbuszowej, ważne jest regularne czyszczenie kominów, szczególnie w domach, gdzie używa się paliw stałych. Warto zadbać o zamontowanie czujniku tlenku węgla, który może uratować życie w przypadku nieszczelności instalacji. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo w naszych domach może zapobiec nie tylko pożarom, ale i tragedii.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama