Reklama

Powiat kolbuszowski. Ogrodzenie przy DK9 ma zatrzymać dziki. Gdzie jeszcze się pojawi?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Powiat kolbuszowski. Ogrodzenie przy DK9 ma zatrzymać dziki. Gdzie jeszcze się pojawi? - Zdjęcie główne

Postawione płoty mają być barierą dla dzików, którym tym sposobem zablokuje się drogę migracyjną. | foto Pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Walka z afrykańskim pomorem świń trwa. Już wkrótce mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego ujrzą płoty postawione m.in. przy krajowej drodze nr 9 czy drodze wojewódzkiej w kierunku Sędziszowa Małopolskiego.

W naszym powiecie odnotowano dwa przypadku ASF-u u dzików znalezionych na terenie gminy Niwiska.

W rozporządzeniu wojewody podkarpackiego czytamy, że po stwierdzeniu w tym roku nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików w ośmiu powiatach oraz stwierdzeniu ognisk tej choroby u świń w powiatach: lubaczowskim, mieleckim i stalowowolskim zdecydowano o wykonaniu ogrodzenia. Ma ono być barierą nie do przejścia przez dziki.

Przy krajowej dziewiątce 

Ogrodzenie wykonane z siatki leśnej powstać ma w powiatach kolbuszowskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Grodzeniem m.in. powiatu kolbuszowskiego zając się ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

Wykonanie ogrodzeń uniemożliwiających migrację dzików powstać ma w pasie drogowym drogi krajowej nr 9 od granicy z województwem świętokrzyskim do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 98 w miejscowości Czarna Sędziszowska.

Migracyjne korytarze

Ogrodzenie przy krajowej drodze nr 9 pojawić ma się od lasu między Majdanem Królewskim a Komorowem. Zakończy się ono w momencie wjazdu do Hadykówki. Ogrodzenie obejmie w tym przypadku jedynie część gminy Majdan Królewski. Dlaczego? 

Janusz Ciołek, wojewódzki lekarz weterynarii, tłumaczy, że w tamtych miejscach są właśnie największe korytarze migracyjne zwierząt, w tym dzików. 

Zgodnie z korytarzem migracyjnym płoty powstać mają przy drodze wojewódzkiej relacji Kolbuszowa-Sędziszów Małopolski. Korytarz ten występuje pomiędzy Przedborzem a Czarną Sędziszowską. 

Przy innych drogach

Grodzeniem m.in. naszego powiatu zająć się ma także Nadleśnictwo Nowa Dęba. Ogrodzenie powstanie m.in. w Majdanie Królewskim na tzw. Gościńcu. Siatka stanąć ma także w okolicach drogi wojewódzkiej relacji Majdan-Baranów Sandomierski.

Iść ma także tzw. "Drogą Majdańską", a następnie w kierunku gminy Nowa Dęba. Tam również istnieją duże korytarze migracyjne. 

Powstaną bramy

Łącznie wzdłuż krajowej dziewiątki w powiecie kolbuszowskim pojawić ma się około 40 bram. Będą to wjazdy na mostki prowadzące do pól uprawnych i pojedynczych posesji. Mają być one stale zamknięte i otwierane tylko przy wjazdach i wyjazdach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy