Reklama

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Dwie szkoły do likwidacji. Dzisiaj radni podejmą decyzję

Opublikowano:
Autor:

POWIAT KOLBUSZOWSKI. Dwie szkoły do likwidacji. Dzisiaj radni podejmą decyzję  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Raniżów przymierza się do likwidacji dwóch placówek. Wójt ogłosił w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami.

Mowa o szkole w Zielonce i Staniszewskiem, w których funkcjonują klasy od I do III oraz oddziały przedszkolne. Informacja o zorganizowanych konsultacjach społecznych, dotyczących przyszłości obu placówek, została zamieszczona na stronie internetowej urzędu w poniedziałek (24 lutego). Dołączono do niej dwa projekty uchwał mówiące o zamiarze likwidacji szkół z dniem 31 sierpnia 2020 roku. 

Dwóch przedszkolaków 

Jak sytuacja wygląda obecnie w tych placówkach? Według stanu na 30 września 2019 roku, do szkoły w Zielonce uczęszcza pięciu uczniów do klasy III. Natomiast do klasy I i II ani jeden. Nieco lepiej sytuacja wygląda w oddziale przedszkolnym, do którego zapisanych jest ośmioro dzieci. W kolejnym roku przedszkolnym 2020/2021 (po wstępnej rekrutacji) ma być ich zaledwie dwoje.

- Z kolei w roku szkolnym 2020/2021 do szkoły w Zielonce do klas I - III nie będzie uczęszczać żadne dziecko - czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Jeżeli radni zgodzą się na zamknięcie szkoły, wówczas jej wychowankowie od 1 września 2020 roku będą mogli kontynuować naukę w Szkole Podstawowej w Raniżowie. Z kolei dzieci przedszkolne znajdą miejsce w Przedszkolu Samorządowym w Raniżowie. 

W bieżącym roku szkolnym w placówce zatrudnionych jest pięciu nauczycieli (2,69 etatu) oraz jedna osoba do obsługi (0,75 etatu). 

Piątka w szkole

Naukę w szkole i przedszkolu w Raniżowie mieliby kontynuować również wychowankowie placówki w Staniszewskiem. Na 30 września 2019 roku do całej szkoły uczęszcza pięcioro uczniów, którzy są zapisani do klasy III. Klasy I i II nie ma. Z kolei w oddziale przedszkolnym jest 11 dzieci (za rok ma ich być sześcioro). Podobnie jak w Zielonce, w roku szkolnym 2020/2021 w klasach I - III nie będzie się uczyło żadne dziecko. 

W placówce w Staniszewskiem zatrudnionych jest pięciu nauczycieli (2,30 etatu) oraz jedna osoba do obsługi (0,75 etatu). 

 

Są, ale nie tutaj 

W obu przypadkach urzędnicy zwracają uwagę na to, że nie będzie możliwości zapełnienia klas obu szkół kolejnymi rocznikami dzieci. - Również dane meldunkowe dotyczące dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły nie dają podstaw do zapełnienia klas istniejących placówek - czytamy w uzasadnieniu. 

Urzędnicy podkreślają także to, że dzieci są "na papierze", ale w rzeczywistości mieszkają gdzie indziej m.in. z powodu emigracji zarobkowej ich rodziców lub uczęszczają do innych placówek w gminie Raniżów oraz gminach sąsiednich. Do szkoły w swojej wsi nie chodzą. 

Powiadomić

Po czterodniowych konsultacjach temat szkół ma trafić na sesję Rady Gminy Raniżów. Wtedy też nad przyszłością obu placówek pochylą się radni gminni. 

Jeżeli podniosą oni rękę "za" zamknięciem placówek, wówczas (zgodnie z prawem) co najmniej na sześć miesięcy przed planowaną likwidacją organ prowadzący musi zawiadomić o zamiarze likwidacji rodziców uczniów i dzieci przedszkolnych oraz kuratora oświaty. 

 


- KONSULTACJE -

Od 24 do 27 lutego do godz. 15 mają trwać konsultacje z mieszkańcami sołectw, w których szkoły mają zostać zlikwidowane. Polegają one na wyrażeniu swojej opinii na piśmie i skierowaniu jej do Moniki Woś, kierownika Zespołu Oświatowego Gminy Raniżów. Pismo należy złożyć w sekretariacie urzędu lub wysłać na adres: poczta@ranizow.pl lub zeas_ranizow@wp.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE