Reklama

Ponad 80 domów w Weryni zostało podłączonych do kanalizacji. Co z resztą?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UM Kolbuszowa

Ponad 80 domów w Weryni zostało podłączonych do kanalizacji. Co z resztą? - Zdjęcie główne

Prace kanalizacyjne w Weryni są kontynuowane. | foto UM Kolbuszowa

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Po trwających prawie dwa lata pracach część mieszkańców Weryni (gmina Kolbuszowa) zostało podłączonych do kanalizacji sanitarnej. Kiedy ścieki z kolejnych gospodarstw będą trafiały do oczyszczalni? Sprawdzamy.

Werynia jest jedną z kilku miejscowości gminy Kolbuszowa, w której nie było sieci kanalizacji sanitarnej. To zaczęło się zmieniać od grudnia 2020 roku.  Wtedy ruszyły pierwsze, które potrwały do końca października tego roku.  

- Całość inwestycji obejmowała budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości około 6 km, sieci kanalizacji tłocznej o długości około 1,4 km, przyłączy kanalizacji sanitarnej o długości 0,6 km oraz pompowni ścieków

- informują kolbuszowscy urzędnicy. 

Był to pierwszy etap inwestycji, na terenie sołectwa. W efekcie do kanalizacji podpiętych zostało 85 domów.  Jak się dowiedzieliśmy, cała inwestycja, która kosztowała ponad 2 mln zł (w tym 1,3 mln z Unii Europejskiej) jest w fazie rozruchu.

Od kiedy mieszkańcom naliczane będą opłaty? Mieczysław Skowron z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej wyjaśnia, że w momencie przyłączenia budynku do gminnej sieci (odłączenia budynku od szamba i przepięcia go do sieci) spisywany był licznik wody i od tego stanu będzie naliczana również opłata za odprowadzenie ścieków. 

W Weryni trwają już prace przy drugim etapie budowy kanalizacji (jego pierwszej części), który zakłada podłączenie około 210 nieruchomości do sieci.

- Przedsięwzięcie to obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości prawie 14 km, przyłączy o długości ponad 1,6 km oraz budowę siedmiu pompowni ścieków

- wyliczają pracownicy kolbuszowskiego magistratu.

Wartość tych prac wynosi ponad 9,5 mln zł, a ich zakończenie zaplanowane jest na koniec września przyszłego roku. 

- Dobrze, że jest, ale szkoda, że tak drogi

- mówi mieszkanka sołectwa, której dom do kanalizacji nie został jeszcze podpięty.

- My do kanalizacji podpięci zostaniemy w przyszłym roku. Wszystkie wykopy już zostały porobione. Tylko czekać. Z jednej strony to dobrze, bo ścieki rowami po wsi nie będą płynąć. Z drugiej pojawi się kolejna kwota do zapłacenia 

- dodaje kobieta.

Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Kolbuszowa za każdy metr sześcienny odebranych nieczystości płacą 10,21 zł (już po dopłacie z budżetu gminy Kolbuszowa). 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy