Reklama

Rekordowa kwesta na cmentarzu w Kolbuszowej. Do puszek trafiło więcej niż w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Policzono, jaka kwota trafiła do puszek w trakcie kwesty na cmentarzu parafialnym przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej. Zbiórkę przeprowadzono 1 listopada, a dochód z niej trafi na ratowanie zabytkowych nagrobków.

W dniu Wszystkich Świętych datki zbierali członkowie Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J. M. Goslara w Kolbuszowej wraz z zaproszonymi gośćmi, pracownikami kolbuszowskiej biblioteki, harcerzami z hufca Kolbuszowa i uczniami z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Do puszek trafiło łącznie 16 197,78 zł. 

- Jest to jak dotąd najwyższa kwota, jaką udało się zebrać podczas zbiórek. Dziękujemy

- mówią organizatorzy zbiórki i dodaję, że zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na renowację kolejnych zabytkowych pomników.

Łącznie, przez ostatnie 13 lat, organizatorom kwesty udało się zebrać ponad 116 tys. zł. W listopadzie 2019 roku, do puszek ofiarodawcy wrzucili ponad 14,2 tys. zł.

Później, z powodu pandemii, zbiórek nie organizowano. W okresie tym, na cmentarzu parafialnym, zostały odrestaurowane dwa, sąsiadujące ze sobą nagrobki: notariusza Józefa Lityńskiego oraz rodziny Góreckich.

Odrestaurowane nagrobki. Fot. Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej
Odrestaurowane nagrobki. Fot. Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej

Kwesty na cmentarzu parafialnym zostały zainicjowane przez śp. Wilhelma Hrycyszyna, a odbywają się od 2007 roku. Do tej pory zebrane pieniądze zostały przeznaczone m.in. na renowację ośmiu nagrobków, dofinansowanie dokumentacji odnowy kaplicy cmentarnej oraz wyszukiwarki internetowej grobów na cmentarzu parafialnym.

Co ciekawe, podczas kolbuszowskiej kwesty udało się zebrać więcej niż przykładowo w stolicy Podkarpacia, gdzie na ratowanie pomników Starego Cmentarza w Rzeszowie przekazano ponad 11 tys. zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy