reklama
reklama

Policjanci w całej Polsce liczyli bezdomnych. Ilu jest w powiecie kolbuszowskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Policjanci w całej Polsce liczyli bezdomnych. Ilu jest w powiecie kolbuszowskim? - Zdjęcie główne

Policjanci sprawdzali miejsca, w których najczęściej przebywają bezdomni. | foto Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIPolicjanci w całej Polsce, na zlecenie ministerstwa rodziny, uczestniczyli w liczeniu osób bezdomnych. Mundurowi sprawdzali miejsca, w których najczęściej przebywają, takie jak: ogródki działkowe, pustostany, okolice dworców. Ilu bezdomnych jest w powiecie kolbuszowskim?
reklama

Dane były gromadzone w różnych miejscach, takich jak: noclegownie, domy pomocy dla samotnych matek, ośrodki interwencji kryzysowej, centra wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej, szpitale, hospicja, ośrodki opiekuńczo-lecznicze, a także więzienia i izby wytrzeźwień.

W naszym powiecie nie ma problemu?

Funkcjonariusze monitorowali także obszary, które są popularnymi miejscami zgromadzeń osób bezdomnych. Informacje na temat tych lokalizacji często pochodzą od mieszkańców obszaru, a także są rejestrowane w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nadkom. Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, poinformowała w rozmowie z nami, że w powiecie kolbuszowskim nie stwierdzono osób bezdomnych. Jak dodała, u nas ten problem nie jest tak powszechny jak w większych aglomeracjach, typu Rzeszów, Stalowa Wola czy Przemyśl.

Zimne warunki pogodowe zwiększają ryzyko dla osób nieposiadających schronienia, szczególnie w nocy. Nawet krótkotrwałe przebywanie na zewnątrz może mieć tragiczne konsekwencje, w szczególności dla osób pod wpływem alkoholu.

W realizację przedsięwzięcia włączyły się różne grupy zawodowe: funkcjonariusze policji, pracownicy straży miejskiej, zespoły zarządzania kryzysowego, personel ośrodków pomocy społecznej, schronisk dla bezdomnych, organizacji non-profit skupiających się na wsparciu osób bez dachu nad głową oraz liczni wolontariusze.

Policja przypomina, by nie być obojętnym na widok osoby bezdomnej czy śpiącej na ulicy. W takich sytuacjach należy wezwać policję lub straż miejską. Szybka reakcja i pomoc może uratować życie tej osoby.

Na Podkarpaciu bezdomni znajdą schronienie

  • 15 schronisk dla osób bezdomnych,
  • 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,
  • 4 noclegownie,
  • 3 ogrzewalnie.
 

Placówki te dysponują 812 miejscami stałymi, statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby, co daje łącznie 954 miejsc.

- Poza wskazanymi placówkami, na terenie województwa podkarpackiego, funkcjonują także inne placówki zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej

- dodaje przedstawiciel podkarpackiego urzędu. 

Pomoc w Kolbuszowej 

W Kolbuszowej bezdomni i potrzebujący także znajdą pomoc w jadłodajni Caritas przy parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Gorące posiłki wydawane są tam od poniedziałku do piątku w godz. 12.30 do 13.30 dla 10 potrzebujących osób. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama