Wczoraj (niedziela, 27 czerwca) podczas inauguracji sezonu, wody zbiornika patrolowała policyjna łódź, a mundurowi w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przypominali wypoczywającym o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i w wodzie.
ZOBACZ TAKŻE: Kąpielisko w Wilczej Woli. Od której i kiedy otwarte?
Wakacyjny czas, słoneczna, ciepła pogoda sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Na terenie powiatu kolbuszowskiego największym zbiornikiem wodnym jest zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jest to zbiornik retencyjny, na którego terenie obowiązuje zakaz kąpieli. Kąpać można się jedynie w wyznaczonym kąpielisku, przy którym czuwają ratownicy.
- Sezon wakacyjny nad zalewem rozpoczął się w miniony weekend. Wraz z rozpoczęciem sezonu, służbę nad zalewem rozpoczęli również kolbuszowscy policjanci. W ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjna "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" poświęconej bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą, funkcjonariusze patrolowali rejon zbiornika, przypominając wypoczywającym o zakazie kąpieli poza miejscem wyznaczonym. Na wodach zbiornika po raz pierwszy w tym sezonie pojawiła się policyjna motorówka, którą funkcjonariusze mogą dopłynąć w trudno dostępne miejsca np. dzikie plaże
- informuje kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP Kolbuszowa.
We wczorajszych działaniach uczestniczyli policjanci z Posterunku Policji w Raniżowie asp.szt. Leszek Fila i asp.szt. Adam Pruchnik. Nad bezpieczeństwem na terenie zbiornika czuwali również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej podkom. Robert Gacek i asp.szt. Wojciech Lenart.
Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego odpoczynku nad wodą:
- Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
- Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
- Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
- Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.