Reklama

Podwyżka za dostarczoną wodę i odbiór ścieków w gminie Niwiska. Tyle trzeba zapłacić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Podwyżka za dostarczoną wodę i odbiór ścieków w gminie Niwiska. Tyle trzeba zapłacić - Zdjęcie główne

Zużycie tysiąca litrów wody i jej odprowadzenie do gminnej kanalizacji kosztuje mieszkańców obecnie 9,23 zł. Przed podwyżką było to 7,76 zł. | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Niwiska mogą być zaskoczeni rachunkami, które niebawem otrzymają. Opłata za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki poszła ostro w górę. Kolejna zmiana ceny już w planie.

Od 6 kwietnia tego roku obowiązują nowe stawki opłat za dostarczoną wodę i odebrane z ich nieruchomości ścieki. Wójt Elżbieta Wróbel zaznacza, że podwyżka była nieunikniona. 

Zaproponowane przez Zakład Usług Komunalnych w Niwiskach nowe stawki zatwierdziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na najbliższe trzy lata. Pierwsza z taryf ma obowiązywać od 6 kwietnia 2023 roku do 5 kwietnia 2024 rok. Już w tym przypadku widać, że mieszkańcy gminy Niwiska odczują w swoich portfelach wzrost cen. 

Do tej pory za metr sześcienny wody płacili 2,87 zł (w tym VAT). Teraz stawka ta wzrosła do 3,40 zł/m3 (w tym VAT). 

Drożej kosztuje też odbiór ścieków. W tym przypadku cenę radni mogą regulować dopłatą z budżetu gminy. W tym roku jest to 80 groszy do każdego metra sześciennego nieczystości. Rok wcześniej mieszkańcom dopłacano 50 groszy. Mimo dopłaty podwyżka będzie odczuwalna i wyniesie blisko złotówkę za każdy m3. 

W górę poszła także comiesięczna opłata abonamentowa. W przypadku wody jest to wzrost z 3,41 zł na 4,47 zł, a ścieków z 3,46 zł co miesiąc na 7,92 zł.

- Abonament zawsze był stały. Teraz musiał wzrosnąć ze względu na coraz wyższe koszty

- mówi Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

Szefowa gminy dodaje, że głównym powodem podwyżki opłat zarówno za dostarczoną wodę, jak i odebrane ścieki, jest coraz wyższa cena prądu. W górę poszło także wynagrodzenie pracowników, wraz ze wzrostem najniższej pensji krajowej. 

Ile to kosztuje?

Stawki opłat za dostarczoną wodę i odbiór ścieków w gminie Niwiska dla gospodarstw domowych. Porównanie stawek z VAT obowiązujących do 5 kwietnia 2024 roku z tymi przed podwyżką (podane w nawiasie). 

  • Woda - 3,40 zł/m3 (było 2,87 zł/m3)
  • Woda abonament - 4,47 zł/m-c (było 3,41 zł/m-c)
  • Ścieki - 5,83 zł/m3 (było 4,89 zł/m3)
  • Ścieki abonament - 7,92 zł/m-c (było 3,46 zł/m-c)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy