Reklama

Radni z gminy Dzikowiec podnieśli sobie diety. Ile teraz dostaną za społeczną pracę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Radni z gminy Dzikowiec podnieśli sobie diety. Ile teraz dostaną za społeczną pracę? - Zdjęcie główne

Samorządowcy będą otrzymywać więcej za udział w sesjach i komisjach. | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni z gminy Dzikowiec podnieśli sobie diety. Za społeczną pracę na rzecz mieszkańców będą pobierać więcej pieniędzy. Ile teraz zarobią dzikowieccy samorządowcy?

Radni z gminy Dzikowiec niemal jednogłośnie zadecydowali, że od 1 stycznia tego roku za udział w sesji oraz udział w posiedzeniu komisji stałych i doraźnych rady będą otrzymywać więcej pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejna kradzież katalizatora w Kolbuszowej. Sprawcy wpadli dzięki nagraniu z monitoringu

Jak podwyżkę komentował przewodniczący Eugeniusz Panek z Dzikowca?

- Podwyżki dobrze, że są, wszystko idzie w górę. Nie chcieliśmy być ani na samym przodzie, ani całkiem w tyle. Myślę, że dla nas to wypośrodkowane. W granicach rozsądku chcieliśmy do tego podejść - wobec nas samych i całego społeczeństwa - tłumaczył.

Jan Tęcza: Chciałem diet ryczałtowych

Jan Tęcza, radny z Dzikowca, w rozmowie z nami przyznał, że miał inny pomysł, który nie spodobał się pozostałym samorządowcom.

- Miałem pomysł przede wszystkim diet ryczałtowych, nie za posiedzenie. W związku z tym się wstrzymałem. Inni radni ten pomysł zakwestionowali. Poza tym uważam, że radny nie idzie po to, żeby brać diety. One nie są takie złe. Ja mówiłem, że Raniżów nie jest najlepszym przykładem do naśladowania

- tłumaczył, odnosząc się do stawek, jakie zatwierdzili dla siebie raniżowscy samorządowcy (z 850 na 1000 zł miesięcznie).

Mimo wszystko radny uważa, że ostateczna wysokość diet wydaje się być wyważona.

Urszula Rzeszut-Baran: To trochę nieetyczne

Do swojej decyzji odniosła się również Urszula Rzeszut-Baran. Dlaczego wstrzymała się od głosu w tak ważnej sprawie? - Trudno jest mi głosować nad własną podwyżką. Ja się cały czas biję z myślami, co do ustalenia diet radnych. Dla mnie jest to trochę nieetyczne, że sami ustalamy sobie wysokość diet, bo przecież funkcja radnego to funkcja społeczna, to praca społeczna. Radny powinien kierować się dobrem wspólnoty - mówiła. 

Jak wspomniała radna, ustalanie diet radnych, jej zdaniem, powinno się odbyć na ostatnim posiedzeniu sesji rady, by ustalić diety na kolejną kadencję, na kolejne cztery lata. - Wówczas nie byłoby tego niesmaku - nadmienia. Jak na końcu dodała, każdy, kto kandyduje na radnego, wie, jakie obowiązki będzie pełnić. Wie, że będzie wykonywał funkcję społeczną. - Wówczas nikt nie mówi o finansach - podsumowała krótko.

Podwyżka także dla przewodniczącego

Podwyżkę otrzymał również przewodniczący Rady Gminy Dzikowiec, którego funkcję sprawuje Eugeniusz Panek z Dzikowca. Do tej pory zarabiał 1290 złotych. Od 1 stycznia tego roku jego uposażenie wzrosło o 200 złotych i wynosi 1490 zł.

Zgodnie z uchwałą przewodniczący otrzymuje miesięczne wynagrodzenie. Za każdą nieobecność na sesji lub jej brak w danym miesiącu wypłata zostanie pomniejszona o 30 proc. Za podwyżką przewodniczącego głosowało 11 radnych, natomiast trzech wstrzymało się od głosu - Antoni Konefał, Urszula Rzeszut-Baran oraz sam zainteresowany.

Dlaczego od głosu za lub przeciw wstrzymał się przewodniczący Eugeniusz Panek? -  Ja się wstrzymałem, bo to chodziło o moją osobę. Rada to przyznawała, dlatego wstrzymałem się tylko dlatego - powiedział w rozmowie z nami. Jak sam przyznaje, nie chciał mieć decyzyjnego głosu w swojej sprawie.

Diety radnych i sołtysów - za udział w komisjach i sesjach

  • przewodniczący rady - 1490 zł miesięcznie (było 1290 zł)
  • wiceprzewodniczący rady gminy - 390 zł (było 290 zł)
  • przewodniczący komisji stałych i doraźnych - 390 zł (było 290 zł)
  • szeregowy radny - 350 zł (było 250 zł)

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy