Reklama

Podwyżka cen za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Majdan Królewski. Tyle zapłacą teraz mieszkańcy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Podwyżka cen za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Majdan Królewski. Tyle zapłacą teraz mieszkańcy - Zdjęcie główne

Nowe ceny za wodę i odbiór ścieków dotyczą nie tylko majdańskiej gminy, ale również części gminy Cmolas i Nowa Dęba. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejne podwyżki uderzają w mieszkańców naszego powiatu. Najpierw wzrost ceny węgla, później prądu, a teraz dostarczanej wody i odbieranych ścieków. Nowy cennik opłat obowiązuje od kilku dni w gminie Majdan Królewski. O ile podrożały usługi zakładu wodno-kanalizacyjnego i co na to wójt Jerzy Wilk?

Wysokie ceny za opał czy energię elektryczną przytłaczają niemal wszystkich. Na domiar złego również ceny za wodę i odprowadzanie ścieków poszybowały ostro w górę. Przykładem jest gmina Majdan Królewski i część Cmolasu. Zakład wodno-kanalizacyjny ma bowiem podpisanych 14  umów z cmolaską gminą i 16 umów z gminą Nowa Dęba. Sprawdzamy, ile teraz zapłacą mieszkańcy.

Nowy cennik

W Polsce za dostarczenie wody odpowiadają samorządy, a ceny ustalane są przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. W tym przypadku przez Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Majdanie Królewskim. Następnie, przedsiębiorstwo we wniosku taryfowym składa propozycje cen do PGW Wody Polskie. Ta instytucja z kolei sprawdza, czy zaproponowane opłaty są zasadne i w efekcie zatwierdzają je lub odrzucają - jeśli są zbyt wysokie.

Nowe stawki w majdańskim zakładzie zostały zatwierdzone we wrześniu tego roku. Zaktualizowany cennik zaczął natomiast obowiązywać od 1 października i będzie ważny przez najbliższe trzy lata. Cena za wywóz i odprowadzanie ścieków nie zmieni się przez pierwsze 24 miesiące. Niewielka zmiana czeka odbiorców w trzecim roku. Wówczas cena opłaty abonamentowej za wodę w pierwszej grupie taryfowej (gospodarstwa domowe) wzrośnie o 10 groszy. Reszta pozostanie bez zmian.

Wójt: To doprowadziłoby do niewypłacalności

Jak poinformowała wicewójt Janina Wójtowicz, majdańska gmina będzie dopłacać złotówkę do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków dla wszystkich odbiorców. Tak tez było w ubiegłym roku. W tym roku została wprowadzona jedna zmiana. 

- W obecnych taryfach jest wprowadzony abonament za wodę na cele przeciwpożarowe - 1000 złotych miesięcznie. Będzie on pokrywany z budżetu gminy. Jest to wymóg ustawowy i taki abonament został  zatwierdzony przez Wody Polskie

- poinformowała prawa ręka wójta.

O komentarz na temat podwyżek wody i ścieków w majdańskiej gminie oraz nowo wprowadzonego abonamentu poprosiliśmy wójta Jerzego Wilka.

- Przy tak drastycznym wzroście kosztów (paliwo, energia, materiały do produkcji, usługi) niemożliwe jest pozostawienie  cen za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. Takie działanie doprowadziłoby do niewypłacalności GZWKiO . Podwyżki cen umożliwią dalsze funkcjonowanie zakładu po kosztach (Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania nie wypracowuje zysku)

- poinformował włodarz w rozmowie z nami.

Przed wprowadzeniem nowej taryfy, mieszkańcy za wodę płacili 4,03 zł/m3, natomiast za ścieki 5,72 zł/m3. Od 1 października stawki wyglądają następująco - woda (4,48 zł/m3) i ścieki (6,45 zł/m3). Wszystkie ceny podane są w brutto.

Sołtys: Trzeba się z tym liczyć

Co o podwyżkach za wodę i odprowadzanie ścieków sądzą mieszkańcy? Elżbieta Wolan, sołtys Majdanu Królewskiego w rozmowie z nami przyznała, że w tych czasach trzeba liczyć się z podwyżkami. Sołtys: - Wszystko teraz podrożało. Pewnie i te podwyżki są ściśle związane z energią elektryczną. Jeżeli energia elektryczna zdrożała, to wiadomo, że i przy odbiorze ścieków, oczyszczalnia musi pracować. Pompy, które tłoczą, wszystko jest elektryczne. Płacimy więcej i będziemy płacić. Tak za węgiel, jak i za wszystko inne - podsumowała przedstawicielka wsi.

W podobnym tonie wypowiadał się mieszkaniec Komorowa. Choć nie ukrywał, że każda tego typu podwyżka mocno wpływa na domowy budżet. - Najpierw produkty na sklepowych półkach, później węgiel, teraz prąd, woda i ścieki. To jest przykre, ale nieuniknione. W dobie szalejącej inflacji mamy tak naprawdę związane ręce. Nie pomagają rządzący, którzy zamiast ratować sytuację, to wprowadzają jeszcze większy zamęt - spuentował mężczyzna.

Dwie grupy odbiorców

Jak napisał w oświadczeniu GZWKiO w Majdanie Królewskim, taryfa została zaprojektowana w sposób, który ma m.in. zmotywować odbiorców do racjonalnego użytkowania wody i ograniczyć zanieczyszczenia ścieków czy też uchronić odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Odbiorcy usług podzielono na dwie grupy - pierwszą i drugą. W skład pierwszej wchodzą gospodarstwa domowe, instytucje, odbiorcy prowadzące działalność gospodarczą i pozostali. Dotyczy to zarówno zaopatrzenia w wodę, jak i odprowadzania ścieków. Do drugiej grupy należy gmina i dotyczy to jedynie wody zużytej na cele przeciwpożarowe.

Właściciele i zarządcy, a także osoby posiadające inny tytuł prawny do nieruchomości, rozliczani będą za ilość dostarczanej wody i odprowadzanych nieczystości w oparciu o wskazania wodomierza głównego. Z kolei w przypadku odbiorców zbiorowych obowiązują te same ceny i opłaty dla wszystkich grup taryfowych. 

Tyle aktualnie wynoszą stawki za dostarczaną wodę (cena w tabeli bez podatku VAT):

Źródło: GZWKiO w Majdanie Królewskim

Tyle aktualnie wynoszą stawki za odprowadzanie ścieków (cena w tabeli bez podatku VAT):

Źródło: GZWKiO w Majdanie Królewskim

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy