reklama

Plebania z Ostrów Tuszowskich przeniesiona do skansenu w Kolbuszowej. Jej zestawienie trwało 3 lata [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W grudniu w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zakończono prace konserwatorsko-budowlane przy budynku plebani z Ostrów Tuszowskich. Zabytkowy obiekt trafił do skansenu w 2009 roku. Od kiedy będzie dostępny dla zwiedzających?
reklama

Plebania z Ostrów Tuszowskich (gm. Cmolas) została rozebrana i przewieziona do skansenu w 2009 r. Jej zestawienie trwało trzy lata. Na początku powstały fundamenty, potem zrąb i wreszcie wykończenie. 

- Budynek stojący w Ostrowach Tuszowskich był w bardzo dobrym stanie, ale wyjątkowa ornamentyka snycerska - zniszczona. Przez to jednak, że zdobienia były powtarzalne, było możliwe odtworzenie kompletnego wzoru. Tylko niewielkie fragmenty udało się uratować i są zachowane, oryginalne

- mówi Jacek Bardan, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Plebania z Ostrów Tuszowskich jest zabytkiem wyjątkowym. Zbudowana została w 1906 r. z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym w Ostrowach. Świadczą o tym zachowane na zrębie ślady malatury. Szalowaną elewację zdobi wysokiej klasy wspomniana ornamentyka snycerska, co nie zdarzało się często w tego typu budynkach.

Plebania to ostatni element zestawianego od kilku lat w skansenie założenia plebańskiego. W skład probostwa wchodzą jeszcze: murowana stajnia, stodoła z Majdanu Królewskiego i spichlerz z Boguchwały. Prace związane z jej zestawieniem zakończono 5 grudnia tego roku. 

Od przyszłego roku rozpoczną się prace nad aranżacją i wyposażeniem wnętrz oraz urządzaniem obejścia.

- Część wyposażenia już zgromadzono. Pochodzi ono z rozmaitych plebanii, m.in. kolbuszowskiej. Ksiądz proboszcz Lucjan Szumierz ofiarował muzeum dwa żyrandole. Z Ostrów Tuszowskich mamy biurko i dwie szafy, które stały w kancelarii parafialnej. Pozostałe elementy wyposażenia zostaną zakupione lub wypożyczone z innych placówek muzealnych 

- dodaje dyrektor Bardan. 

Szef MKL zaznacza, że muzealnicy opracowują scenariusz aranżacji plebanii na podstawie zgromadzonej dokumentacji. Uwzględnia ona m.in. wskazówki księdza Józefa Sebastiana Pelczara zebrane w jego publikacji pt. "Medycyna pasterska, czyli wiadomości potrzebne kapłanom z zakresu hygieny, fizyologii i patologii z dodatkiem niektórych kwestyj teologicznych z różnych dzieł i z własnego doświadczenia dla użytku alumnów i młodych kapłanów". Ta książka ukazała się we Lwowie w 1900 r.

Otwarcie obiektu dla zwiedzających planowane jest na 2024 rok. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama