Reklama

Planowane kontrole w gminach. Które piece do wymiany?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Planowane kontrole w gminach. Które piece do wymiany?  - Zdjęcie główne

W jakie piece trzeba, zgodnie z decyzją radnych wojewódzkich, wymienić? | foto Pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od przyszłego roku zaczną obowiązywać na Podkarpaciu niektóre zapisy tzw. uchwały antysmogowej, która nakazuje wymianę wszystkich pozaklasowych kotłów na paliwo stałe, które mają ponad 10 lat lub nie posiadają tabliczki znamionowej. Jak sprawdzić ile lat ma dany kocioł?

Wiek kotła określamy każdorazowo w odniesieniu do dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej tj. 2 czerwca 2018 r. Na tej podstawie określamy w okresach przejściowych czy jest do wymiany, czy też nie.

- Przykładowo: kocioł bezklasowy w dniu 2 czerwca 2018 r. miał 10 lat, w związku z powyższym należy go wymienić do 1 stycznia 2022 r. Natomiast jeżeli kocioł bezklasowy miał w dniu 2 czerwca 2018 r. np. 9 lat w tym wypadku należy go wymienić w terminie do 1 stycznia 2024r. Podobnie postępujemy w przypadku kolejnych okresów przejściowych wskazanych w uchwale

- wyjaśnia Monika Konopko z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Z uwagi na to, że producenci kotłów na tabliczkach znamionowych podają tylko rok produkcji kotła, przy braku innych dowodów (np. faktura z datą zakupu), zgodnie z zapisami kodeksu postępowania administracyjnego, rozstrzyga się na korzyść mieszkańca. 

Przykładowo: kocioł posiadający na tabliczce znamionowej rok 2008 r. należy uznać, że w 2018 r. nie miał pełnych 10 lat w chwili ogłoszenia uchwały (tj. 2 czerwca 2018 r.) 10 lat minęło dopiero 31 grudnia 2018 r., tak więc graniczną datą wymiany będzie 1 stycznia 2024 r.

- Podobnie w przypadku kotłów wyprodukowanych w 2013 r. bez dowodu daty zakupu, w dniu 2 czerwca 2018 r. nie miały pełnych 5 lat (5 lat minęło 31 grudnia 2018 r.), tak więc ich wymiana powinna nastąpić do 1 stycznia 2026 r.

- wyjaśnia przedstawicielka urzędu.

Jaki piec wykorzystujemy do ogrzewania domu? To będą chcieli sprawdzić kolbuszowscy urzędnicy oraz strażnicy miejscy. Kontrole budynków jednorodzinnych w gminie Kolbuszowa ruszą jeszcze w listopadzie. O tym pisaliśmy w materiale: Strażnik z urzędnikiem zapuka do twojego domu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy