Reklama

Ogromny dźwig z wysięgnikiem unoszącym na kilkadziesiąt metrów wieżę kościoła

Opublikowano:
Autor:

Ogromny dźwig z wysięgnikiem unoszącym na kilkadziesiąt metrów wieżę kościoła  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Taki widok wzbudził spore zainteresowanie mieszkańców Kolbuszowej. Tę trudną operację przeprowadzono w czwartek (5 września).

- Nigdy nie widziałem tak wielkiego dźwigu - przyznaje mężczyzna, który spędził prawie godzinę, obserwując przygotowania do podniesienia ważącej 2,5 tony konstrukcji. Wieża ustawiona została na placu przy kościele. Wcześniej, w całości została odtworzona przez jedną z kolbuszowskim firm. 

Fragment po fragmencie 

- Ze starej wieży nie dało się uratować ani kawałka drewna. Była ona bardzo zniszczona nie tylko przez wodę, ale i drewnojady oraz warunki atmosferyczne - mówi ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowskiej parafii. 

Duchowny zaznacza, że był plan, aby wieżę ściągnąć z dachu w całości przy pomocy dźwigu. Nie było to jednak możliwe ze względu na stan techniczny obiektu. Skończyło się na tym, że osoby, zajmujące się wymianą dachu świątyni, fragment po fragmencie ściągały ją na ziemię. - Panowie wszystko dokładnie rozrysowali, aby później ją odtworzyć. To spowodowało, że czas prac wydłużył się - dodaje ks. Szumierz i zaznacza, że w ostatniej chwili udało się tę wieżę wymienić. 

Ogromny ciężar

Drewno przykryte zostało blachą tytanowo-cynkową. -Według konserwatora powinna ona wytrzymać nawet 150 lat - mówi proboszcz. Z poprzedniej budowli zachowały się gwoździe kute. - Patrząc na nie, widać, jaka była ta przedwojenna blacha. Zupełnie inna niż dzisiaj. Nie ma na nich ani kawałka rdzy - dodaje duchowny. 

Odnowiona wieża została wzniesiona na dach kościoła w czwartek. Tą trudną i skomplikowaną operacją zajęła się firma z Nowego Sącza. Konstrukcja miała ponad 10 metrów wysokości i ważyła 2,5 tony. 

- Część konstrukcji jest pod dachem. Na nią położyliśmy dzisiaj drugi fragment wieży. Oba elementy zostały ustabilizowane i skręcone - mówi Roman Rolka, właściciel firmy z Nowego Sącza. 

Nasz rozmówca zaznacza, że przy takiej operacji niezwykle istotne są warunki atmosferyczne. - Dzisiaj mieliśmy wymarzoną pogodę. Zaczął wiać wiatr, ale później się uspokoił - dodaje Roman Rolka, którego firma działa od 30 lat i specjalizuje się w remoncie kościołów.

Dla potomności 

Zwieńczeniem wieży kościoła jest krzyż, pod którym znajduje się niewielkiej wielkości kula. W jej wnętrzu umieszczona została tzw. kapsuła czasu. - Włożyłem do niej list do następnych pokoleń, które za te 100 czy 150 lat ją otworzą. Nasi bracia w przyszłością będą mogli przeczytać skróconą historię naszej parafii od 1500 roku po dzień dzisiejszy - mówi ks. Lucjan Szumierz. 

 - Starałem się również umieścić tam nazwy różnych grup, jakie działają w parafii. Wspomniałem o papieżu Franciszku, biskupie Kazimierzu, a także wymieniłem cały skład księży pracujących, jak również siostry zakonne, które są z nami ponad 110 lat. Wypisałem także nazwiska tych, którzy pełnią najważniejsze funkcje z mieście. Opisałem też to, co udało się zrobić w ostatnich latach, jak również wspomniałem o planach, które chcemy zrealizować w przyszłości - wylicza ks. Szumierz. - Jest to taka historia, która mam nadziej, że ze te 100 - 150 lat będzie ciekawą lekturą - dodaje duchowny. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE