Gmina Majdan Królewski zainwestuje grube miliony w energię słoneczną. Urząd właśnie ogłosił przetarg na budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej do 1,3 MW (megawat) z magazynem energii na terenie sołectwa Krzątka. Jakie prace zaplanowano?
Farma z magazynem o dużej mocy
Farma będzie miała moc co najmniej 1 299,6 kWp (kilowatopik), co oznacza, że będzie mogła dostarczać dużo zielonej energii. Zamówienie zostało podzielone na 3 główne zadania. Pierwsze polega na budowie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE) wraz z przyłączem energetycznym. Do tego dochodzi specjalny magazyn o mocy 0,5 megawata, który będzie mógł przechowywać 2,15 megawatogodzin.
- Magazyn energii ma przede wszystkim zapewniać możliwość sprzedaży wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną energii w określonych godzinach, tak aby przynosił największe zyski pieniężne
- informuje majdański urząd.
Ostatnie, trzecie zadanie, ma polegać na montażu nowoczesnego systemu, który pozwoli na inteligentne zarządzanie wyprodukowaną energią. System ten będzie współpracował zarówno z farmą fotowoltaiczną, jak i z magazynem energii, optymalizując wykorzystanie i sprzedaż energii.
11 zainteresowanych
Gmina planuje przeznaczyć na to zadanie 7 mln 996 tys. zł. Termin wykonania zamówienia to 230 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy. Zainteresowani realizacją inwestycji mogli składać oferty do 6 marca 2024 roku do godz. 11.W wyznaczonym terminie wpłynęło aż 11 ofert. Najtańsza opiewa na kwotę 7 mln 955 tys. i została zaproponowana przez Konsorcjum firm Elsta z Wieliczki oraz BM Group z Namysłowa. Najdroższa zaś została wyceniona na 13 mln 697 tys zł (Control Process z Warszawy). Samorząd jeszcze nie wyłonił zwycięzcy przetargu.
Ułatwić dojazd na farmę
Już w projekcie budżetu na 2023 rok przeszło 8 milionów złotych gmina Majdan Królewski zabezpieczyła na "ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu" - pod tą nazwą kryła się budowa wspomnianej farmy fotowoltaicznej. Samorząd naprawi także drogę "Drozdów – Wołosze" o długości 508 m, która łączy drogę wojewódzką nr 872 z terenem objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę przemysłową (farmą).
- Budowa obiektów wymaga dostawy materiałów budowlanych, do czego konieczne są drogi umożliwiające przejazd pojazdów ciężarowych o znacznym tonażu. Remont będzie polegał na uzupełnieniu ubytków i wykonanie nawierzchni z tłucznia kamiennego. Poprawa skomunikowania terenów gminnych jest głównym celem remontu tej drogi
- zaznaczał wójt Jerzy Wilk w rozmowie z Korso.
Podobny cel ma remont drogi wewnętrznej i odmulenie rowów o długości 532 m. Na części tego terenu również będzie budowana farma fotowoltaiczna. Te prace pomogą zapewnić odpowiedni dojazd samochodów ciężarowych na plac budowy. Te prace zaplanowano na 2024 rok.