Reklama

Budżet gminy Majdan Królewski na 2023 rok. Budowa farmy fotowoltaicznej i domu seniora, czyli ambitne plany z dużą dziurą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Ząbczyk

Budżet gminy Majdan Królewski na 2023 rok. Budowa farmy fotowoltaicznej i domu seniora, czyli ambitne plany z dużą dziurą - Zdjęcie główne

Czy wielka dziura budżetowa, która wynosi niespełna 13,4 mln złotych, pokrzyżuje gminie plany inwestycyjne na 2023 rok? | foto Kamil Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej i domu seniora, remonty dróg, wymiana oświetlenia ulicznego - to m.in. na te inwestycje gmina Majdan Królewski planuje przeznaczyć pieniądze z budżetu w bieżącym roku.

Gmina przygotowała projekt budżetu na 2023 rok. Zawarto w nim to, co samorząd chciałby zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podjęcie uchwały planowane jest na najbliższą sesję, która odbędzie się 24 stycznia.

Plan gminy na ten rok: dochody - 48 292 646 zł, wydatki ogółem - 61 665 929,08 zł, deficyt (różnica między wydatkami a dochodami) - 13 373 283,1 zł.

Najdroższe szkoły i przedszkola

Najwięcej, bo 17 mln 233 tys. złotych, gmina planuje przeznaczyć na oświatę i wychowanie. Lwią część pieniędzy mają pochłonąć szkoły podstawowe. To niespełna 12 mln 200 tys. zł. W tej kwocie mieszczą się wynagrodzenia dla nauczycieli (9 mln 150 tys. zł), dotacja dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Klatkach (989 tys. zł) oraz mniejsze inwestycje, takie jak: remont pomieszczenia gospodarczego i budynku na terenie PSP w Woli Rusinowskiej, wymiana pieca centralnego ogrzewania w PSP Huta Komorowska oraz zapewnienie uczniom jednego gorącego posiłku w szkole w ciągu dnia (najwięcej dla PSP w Majdanie Królewskim 154 tys. złotych, a najmniej dla PSP w Hucie Komorowskiej - 38 tys. zł).

Natomiast na oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i przedszkola zaplanowano łącznie 3 mln 355 tys. zł. Na kilkumilionową kwotę składają się podobne inwestycje.

Nie zabraknie na drogi

Na gminne drogi publiczne samorząd planuje wydać 5 mln 200 tys. złotych. Przeszło 400 tys. zł to własne fundusze, które mają zostać przeznaczone na utrzymanie dróg i ewentualne odszkodowania z tytułu nabycia gruntów.

Z kolei 4 mln 777 tys. złotych ma pochłonąć rozbudowa drogi gminnej Stawy - Obarówka - Bór w Hucie Komorowskiej (920 tys. zł), Jasionka - Rościuszek w Krzątce (860 tys. zł), "droga do Krząstków" w Brzostowej Górze (1 mln 050 tys. zł), budowa drogi Żwirownia - Sumarówka w Hucie Komorowskiej (1 mln 497 tys. zł) oraz budowa chodnika dla pieszych "Huta Komorowska przez wieś" za 450 tys. zł. Wszystkie te inwestycje w połowie zostaną sfinansowane przez fundusz Polski Ład. Gmina na ten cel otrzymała z polskiego rządu dotację w wysokości 2 mln 300 tys. złotych.

Na powiatowe drogi samorząd chce przeznaczyć o ponad połowę mniej, bo 2 mln 100 tys. zł. Niemal całą kwotę pochłonie pomoc finansowa dla powiatu kolbuszowskiego. Mowa o dotacji na rozbudowę "powiatówki" Brzostowa Góra - Krzątka na odcinku około trzech kilometrów w Krzątce.

Farma fotowoltaiczna

W projekcie budżetu przeszło 8 milionów złotych ma kosztować ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu. Pod tym zapisem kryje się m.in. budowa farmy fotowoltaicznej do 1,3 MW (megawat) z magazynem energii w Krzątce. Ta inwestycja ma pochłonąć planowo 8 mln 60 tys. zł.

Pozostała kwota ma zostać przeznaczona na koszty związane z realizacją programu Czyste Powietrze oraz ubezpieczenia fotowoltaiki (22 500 zł).

Udało nam się ustalić, że w ubiegłym roku została opracowana dokumentacja projektowa na budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z przyłączem do linii SN. Przed przystąpieniem do budowy gmina musi uzyskać jeszcze decyzję środowiskową. 

- Obecnie gmina ma pozytywną opinię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie i sanepidu. Z początkiem tego roku rozpoczną się prace dokumentacyjne związane z magazynem energii po uzyskaniu warunków technicznych z RZG w Rzeszowie - poinformował wójt Jerzy Wilk w rozmowie z Korso.

Na wymianę wszystkich lamp

Majdański samorząd ma również w planach inwestycje związane z oświetleniem ulic, placów i dróg. Te inwestycje mają kosztować około 1 mln 130 tys. złotych. 

Wymiana lamp i opraw na energooszczędne we wszystkich miejscowościach na terenie majdańskiej gminy ma zamknąć się w kwocie 516 tys. zł. Zostanie także wykonane oświetlenie w rejonie Stawisko od numeru 154 do 167 za 15 tys. zł.

Sama konserwacja wszystkich urządzeń - lamp oświetlających ulice, place i drogi - ma wynieść 600 tys. zł.

Kanalizacja w przebudowie

W bieżącym roku zaplanowano zakończenie budowy i rozbudowy infrastruktury wodno - kanalizacyjnej na terenie gminy. Na ten tegoroczny etap zarezerwowano 2,5 mln złotych. Cała inwestycja wyniesie natomiast ponad dziewięć milionów złotych.

W najbliższym czasie w budynku SUW w Hucie Komorowskiej zostaną wykonane roboty instalacyjne i powstanie zbiornik na wodę. - Rozbudowa jest konieczna z uwagi na zwiększone zużycie wody przez mieszkańców gminy i zabezpieczenia okresów wzmożonego rozbioru wody - nadmienił włodarz.

W planach także budowa sieci wodociągowej w Brzostowej Górze oraz sieci kanalizacyjnej w Rusinowie, Majdanie Królewskim, Komorowie, Hucie Komorowskiej i Brzostowej Górze.

Sama sieć wodno-kanalizacyjna zostanie rozbudowana. Ostatnim zadaniem będzie montaż przepustnic. - To usprawni prace na ewentualnych awariach przez odcinkowe wyłączenie rurociągów i ograniczenie odbioru wody dla mieszkańców tylko w rejonie prac - dodał Wilk.

Ostatnie prace to przebudowa hydrantów na sieci wodociągowej oraz budowa systemu zdalnego odczytu wodomierzy na gminnej sieci połączona z zakupem specjalistycznego pojazdu.

Miliony na dom seniora

Pomoc społeczna ma kosztować samorząd w 2023 roku prawie 5 mln 300 tys. złotych. Najwięcej z tej kwoty (2 mln 937 tys. zł) ma zostać przeznaczone na przebudowę i modernizację infrastruktury społecznej poprzez budowę Dziennego Domu Seniora w Brzostowej Górze. Powstanie on w miejscu dawnej szkoły. Na ten cel z Polskiego Ładu samorząd otrzymał 2 mln. 100 tys. zł.

Koszty pobytu podopiecznych w Domach Pomocy Społecznej dla 14 osób mają z kolei wynieść 415 tys. złotych. Na zasiłki okresowe, stałe, ubezpieczenia emerytalne i rentowe gmina planuje przeznaczyć w sumie przeszło 620 tys. zł. Cześć pieniędzy na ten cel pochodzi z budżetu państwa. Wszelkie usługi opiekuńcze, w tym wynagrodzenia dla pracowników, to koszt rzędu 262 tys. złotych. 

Wsparcie dla klubów

Upowszechnienie kultury fizycznej i sportu ma natomiast kosztować 102 tys. złotych. 95 tysięcy z tej kwoty zostanie przeznaczone na wsparcie finansowe dla miejscowych klubów. Skorzysta na tym KS "Korona" w Majdanie Królewskim, Ludowy Zespół Sportowy w Krzątce oraz Uczniowski Klub Sportowy "Korzeń" w Hucie Komorowskiej.

Reszta pieniędzy z budżetu ma zapewnić wynagrodzenia dla trenerów i szkoleniowców. 

Remont placu zabaw

Niewiele ponad pół miliona złotych mają kosztować domy i ośrodki kultury, świetlice oraz kluby. Dotacja dla GOK w Majdanie Królewskim na działalność pochłonie najwięcej funduszy Mowa o 440 tys. złotych. 

Pozostała kwota (112 tys. zł) zostanie przeznaczona na zakup strojów ludowych oraz witryny-chłodni na ciasto i zabezpieczeń ściennych dla Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Rusinowskiej (11 tys. zł), remont świetlicy wiejskiej, która mieści się w budynku OSP w tej samej miejscowości (6 tys. zł) oraz remont budynku w Komorowie (odnowienie łazienek, wykonanie podestu w świetlicy, remont odwodnienia wokół budynku oraz adaptacja zaplecza kuchennego) za kwotę 37 tys. złotych. 10 kompletów strojów ludowych zakupi także KGW "Dworzanki" z Huty Komorowskiej za okrągłe 10 tys. zł.

W budżecie wyszczególniono także pozostałe zadania w zakresie kultury. Chodzi o rozbudowę placu zabaw i rekreacji w Majdanie Królewskim. Planowany koszt inwestycji to 242 tys. złotych.

Wyposażyć strażaków

Na Ochotnicze Straże Pożarne gmina planuje natomiast przeznaczyć niespełna 318 tys. zł. Wynagrodzenia dla strażaków ochotników mają kosztować 36 000 zł. Ma zostać również zakupiony sprzęt i wyposażenie dla poszczególnych jednostek OSP. 

Strażacy z Huty Komorowskiej pozyskają wykaszarkę spalinową za 3,5 tys. złotych. OSP Majdan Królewski doposaży się w nowe szafki do szatni w remizie, drabinę nasadową, ubrania koszarowe i specjalne, sztormiaki, hełmy techniczne oraz buty strażackie. To wszystko ma kosztować prawie 31 tys. zł.

Ochotnicy z Komorowa wyposażą natomiast swój budynek w szafy, regały i klimatyzatory za 14 tys. zł. Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostowej Górze zyska z kolei nowy garaż. Ta inwestycja pochłonie 35 tys. zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy