Reklama

Odbiorca śmieci w gminie Dzikowiec na 2023 rok wybrany. Jest jedna istotna zmiana z korzyścią dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Odbiorca śmieci w gminie Dzikowiec na 2023 rok wybrany. Jest jedna istotna zmiana z korzyścią dla mieszkańców - Zdjęcie główne

Czy nowy rok przyniesie za sobą zmianę odbiorcy odpadów i podwyżki za wywóz śmieci w gminie Dzikowiec? Sprawdzamy. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wiemy już, kto będzie odbierał śmieci od mieszkańców gminy Dzikowiec w 2023 roku. Przetarg wygrała firma, która złożyła najtańszą ofertę. Czy wzrośnie stawka za wywóz odpadów?

Do końca tego roku gmina Dzikowiec ma podpisaną umowę ze spółką Dezako z Dębicy. Przetargiem na wywóz śmieci w 2023 roku zainteresowane były dwie firmy. Samorząd już zdecydował, kto będzie świadczył te usługi.

Sprawdzamy również, czy w związku ze wzrostem cen paliw i wysoką inflacją, szykuje się wzrost stawki za odbiór odpadów zmieszanych. Odpowiedź sekretarz dzikowieckiego urzędu nie pozostawia złudzeń.

Ten sam wykonawca

W piątek, 18 listopada, w dzikowieckim urzędzie nastąpiło otwarcie ofert dotyczących odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców z terenu gminy Dzikowiec w 2023 roku. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego swoje oferty złożyły dwie firmy. 

Najkorzystniejszą z ofert przedstawił dotychczasowy wykonawca, czyli spółka Dezako z Dębicy. Wykonanie zadania wycenił na 757 tys. złotych brutto. To o 78 tys. złotych więcej niż w ubiegłym roku. Natomiast konsorcjum firm Bioselect i P.H.U "Zieliński" z Rakowa złożyło ofertę opiewającą na kwotę 770 tys. złotych. 

Dzikowiecki urząd był przygotowany na dużo większy wydatek, ponieważ na ten cel planował przeznaczyć 842 tys. zł. Jak się finalnie okazało, gmina zaoszczędziła 85 tysięcy, bowiem początkiem grudnia ogłoszono, że przetarg wygrała firma z Dębicy. Nie zmieni się zatem wykonawca świadczący usługi na terenie dzikowieckiej gminy.

Cena bez zmian

Czy stale rosnące ceny w dobie kryzysu sprawią, że mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci? O to zapytaliśmy Genowefę Dębiak, sekretarz w dzikowieckim urzędzie gminy.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że śmieci nie podrożeją. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie, bowiem stawki za odbiór odpadów, które obowiązują na ten moment, utrzymają na tym samym poziomie w nowym roku.

Częściej w lecie

Mieszkańcy mogą się natomiast spodziewać innej zmiany. Od nowego roku zwiększy się częstotliwość odbierania odpadów zmieszanych w miesiącach letnich. W czerwcu, lipcu i sierpniu śmieciarka przyjedzie dwa razy, a w pozostałe miesiące raz. Do tej pory niezależnie od miesiąca i pory roku śmieci były odbierane tylko raz. Pełne i zawiązane worki mieszkańcy powinni wystawiać do drogi do godz. 7 rano. 

Natomiast odpady wielkogabarytowe, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony, będą odbierane dwa razy w roku - w kwietniu i październiku.

Sposób na oszczędności

Warto dodać, że z początkiem 2022 roku, wraz ze zmianą wykonawcy, zostały wymienione również kosze na śmieci. - Gmina postanowiła zakupić swoje kosze. Od nowego roku będziemy mieć własne kosze na odpady zmieszane. Taki ruch, który wykonaliśmy, pozwoli zaoszczędzić na dzierżawie pojemników. To będzie widoczne w następnych latach. Przy własnych koszach wykonawca nie będzie musiał zabezpieczać na to dodatkowych środków - mówił końcem listopada 2021 roku Józef Tęcza, włodarz gminy.

Dzikowiec to już kolejna gmina, która postanowiła w ostatnich latach zakupić kubły za własne pieniądze dla swoich mieszkańców. Podobny ruch wykonali sąsiedzi z Majdanu Królewskiego.

Miesięczna opłata za odpady w 2022 roku:

Opady segregowane

  • 21 zł od mieszkańca do pięciu osób w domu
  • 126 zł - łącznie, gdy w domu mieszka sześć osób i więcej
 

Odpady niesegregowane

  • 46 zł od mieszkańca do pięciu osób w domu
  • 276 zł - łącznie, gdy w domu mieszka sześć osób i więcej
 

Zniżka za kompostowanie: 2 zł od mieszkańca, ale nie więcej niż 12 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy