W Wiejskim Domu Kultury w Widełce odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Wydarzenie zorganizowane przez sołtysa i radę sołecką zgromadziło licznych mieszkańców, którzy przyszli, aby wspólnie uczcić pamięć o walce i poświęceniu dla wolnej Polski.
Program uroczystości rozpoczął się o godzinie 17 mszą świętą, po której odbył się patriotyczny koncert w wykonaniu lokalnych artystów. Wieczór rozpoczął się od wiersza recytowanego przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Widełce, Mirosława Karkuta, który wprowadził zgromadzonych w nastrój refleksji i zadumy.
Następnie na scenie pojawiła się Julia Syniec z poruszającą piosenką „Ojczyzno ma”, a zaraz po niej Andrzej Sondej wykonał utwór „Pytasz mnie”. W kolejnym punkcie programu wystąpili uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej, którzy zaprezentowali własne interpretacje patriotycznych tekstów.
Wierszyki wyrecytowali młodzi artyści - Ala Początek i Miłosz Przybyło, a następnie scena należała do Izabeli Łach, Arty i Wiktorii Sączawy oraz Kornelii Plis, które zaśpiewały „Rozkwitły pąki białych róż”, „Mamo tyś płakała” oraz „Miasto”. Każdy utwór budził wzruszenie i przypominał o heroizmie naszych przodków.
Kulminacją muzycznych występów był duet Mariana Selwy, kierownika kapeli Widelanie, i solistki Teresy Pruchnik, którzy zaprezentowali utwory „Czerwone maki” i „Bajkał”. Ich interpretacja przypomniała o niezłomności polskiego ducha w najtrudniejszych momentach historii. Następnie Aleksandra i Karol Płoch wykonali piosenkę „Moja i twoja nadzieja”, wprowadzając bardziej refleksyjny ton do wieczoru.
Sołtys Widełki, Józef Grabowski, podziękował mieszkańcom za obecność i wspólne przeżywanie tej uroczystości. Jego słowa podkreśliły, jak ważne jest, byśmy pamiętali o przeszłości i przekazywali te wartości kolejnym pokoleniom.
- Dziękujemy wam za obecność i wspólne przeżywanie tej pięknej muzycznej podróży, która przypomniała nam o wartościach, które łączą nas jako naród
- powiedział krótko szef wsi.
Ciekawym elementem wydarzenia była prezentacja nowej książki Andrzeja Wesołowskiego, lokalnego pasjonata historii, pt. „Wielka wojna w małym mieście. I Wojna Światowa w regionie kolbuszowskim”. Autor opowiedział o kulisach powstawania książki oraz o mało znanych wydarzeniach z historii regionu.
Święto Niepodległości to dla Polaków niezwykle ważny dzień, upamiętniający odzyskanie suwerenności po 123 latach zaborów. To czas, kiedy wspominamy bohaterów, którzy walczyli o wolność i przekazujemy kolejnym pokoleniom miłość do ojczyzny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.