Reklama

Obchody rocznic wrześniowych w Kolbuszowej 2022. Sprawdź program uroczystości i zobacz zdjęcia z 2011 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Każdego roku, 9 września, w Kolbuszowej uroczyście obchodzone są rocznice tragicznych, wrześniowych wydarzeń. Tak będzie i tym razem. Sprawdź program i zobacz jak wyglądały uroczystości blisko dekadę temu.

9 września 1939 roku - był to frontowy dzień dla mieszkańców Kolbuszowej, wtedy stoczyła się walka o miasto. Miał wówczas miejsce przypadkowy bój spotkaniowy pomiędzy krakowskim batalionem fortecznym, którego na czele stał Andrzej Krawiec, a przybyłymi od strony Niwisk Niemcami.

Polscy żołnierze robili wszystko, co w ich mocy, aby pokonać niemieckie wojsko, jednak miasto zostało zbombardowane, częściowo zniszczone. Wtedy już 300 osób zostało rannych i poległo dziesięciu oficerów oraz 96 żołnierzy. Bitwa toczyła się głównie na kolbuszowskim rynku. Zniszczona została północna jego część (obecnie drogeria Rossmann).

W  tym czasie rozgrywały się też walki w Świerczowie, gdzie akcję przejęła część batalionu "Wołożyn", którego dowódcą był kapitan Piotr Tymkiewicz. Żołnierze przez bardzo długi czas ukrywali się w lesie, jednak w końcu zostali rozstrzelani przez Niemców.

Rocznicę tych tragicznych wydarzeń co roku uroczyście obchodzą mieszkańcy Kolbuszowej. Tak będzie i tym razem. Zobacz program piątkowych obchodów.

 • godz. 11.45 - zbiórka pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji i zaproszonych gości przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Wrześniowych 1939 r. 
 • godz. 12 - rozpoczęcie uroczystości 
  - odśpiewanie i odegranie hymnu państwowego
  - powitanie zaproszonych gości
  - program artystyczny w wykonaniu uczniów ZST w Kolbuszowej
  - wystąpienia zaproszonych gości
  - złożenie kwiatów przed tablicami pamiątkowymi przy ZST w Kolbuszowej
 • godz. 13 - przemarsz na cmentarz kolbuszowski ulicami Janka Bytnara, Jana Pawła II, Obrońców Pokoju, Plac Wolności, Narutowicza - wspólna modlitwa i złożenie kwiatów na mogiłach  żołnierzy poległych w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej
 • godz. 13.20 - przemarsz na rynek kolbuszowski - złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym "Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerennośc ojczyzny"
 • godz. 13.40 - zakończenie uroczystości

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy