Reklama

O krok od dworu marzeń. Wiemy, co planuje wyremontować właściciel posiadłości Rychlickich w Wilczej Woli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O krok od dworu marzeń. Wiemy, co planuje wyremontować właściciel posiadłości Rychlickich w Wilczej Woli - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Przeszło dwa miliony złotych ma kosztować remont prywatnego dworu w Wilczej Woli. Pieniądze mają pochodzić z rządowego dofinansowania. Co dokładnie w planach?

Gmina Dzikowiec chce odnowić zabytki na swoim terenie przy wsparciu funduszy rządowych. Dofinansowaniu podlegają prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Największa planowana inwestycja dotyczy prywatnego dworu w Wilczej Woli. Jakie prace remontowe planuje właściciel zabytkowej posiadłości Rychlickich?

Rejestrowane zabytki

Udało nam się ustalić, że gmina złożyła wniosek opiewający na kwotę bagatela 3 mln 910 tys. złotych. Na co ma zostać wydana tak duża kwota? Plany są ambitne.

Gmina przed wysłaniem wniosku ogłosiła konkurs, w ramach którego mogły zgłaszać się różne podmioty ze swoimi propozycjami zabytków do remontu. Na ich podstawie zostały wybrane te, na które złożono finalnie pismo o wsparcie finansowe.

- Komisja dokonała oceny wniosków według kryteriów formalnych i merytorycznych - poinformował wójt Józef Tęcza. Zabytki musiały spełniać kilka kryteriów. 

Przede wszystkim powinny widnieć w rejestrze zabytków lub gminnej ewidencji. Warto dodać, że dotacja może być udzielona nie tylko jednostce organizacyjnej, ale również osobie fizycznej posiadającej tytuł prawny do zabytku.

Dworskie marzenie

Samorząd chce poddać remontowi dworek i park w Wilczej Woli. Prace te mają pochłonąć najwięcej, bo 2 mln 160 tys. złotych. W planach jest wymiana ogrodzenia działki według projektu budowlanego, rewitalizacja zabytkowego parku (w obrębie działki 6025/2), remont stolarki okiennej i drzwiowej, drewnianej elewacji, podmurówki, schodów i filarów, wykonanie instalacji elektrycznej w części agroturystycznej, montaż podłóg na piętrze, parterze oraz w piwnicy, renowacja piwnicy. 

Planowane jest także uwidocznienie i konserwacja zabytkowej substancji ścian drewnianych wewnątrz dworu poprzez usunięcie płyt karton-gips, wypełnienie przerw między belkami gliną, czyszczenia i impregnacja środkiem owadobójczym oraz malowanie pokostem lnianym.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to prace mają ruszyć jeszcze w maju tego roku i potrwać do grudnia 2024 roku. Właściciel nieruchomości zadeklarował wkład własny w wysokości 2,10 proc. wartości całego zamówienia, czyli 45 377 zł.

Kościoły do remontu

Remont dworu Rychlickich to nie jest jedyna planowana inwestycja w ramach odnowy zabytków. Dzikowiecki urząd złożył także kilka innych wniosków.

Kolejny z nich to roboty remontowo-budowlane domu wraz z odtworzeniem stanu  pierwotnego (chodzi o budynek prywatny wpisany do ewidencji zabytków). Przewidywana wartość inwestycji w tym przypadku to przeszło 725 tys. zł. Równie kosztowne mają być prace budowlane przy zabytkowym kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Dzikowcu (715 tys. zł). Z kolei remont w świątyni pw. św. Michała Archanioła w Spiach to koszt rzędu 310 tys. zł.

- Dokonując oceny formalnej wniosków, komisja brała pod uwagę zgodność kwalifikacji wydatków określonych w art. 77 ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - poinformował włodarz dzikowieckiej gminy.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy