Reklama

O czym radni z powiatu kolbuszowskiego mówią w sprawach różnych? Czy ktokolwiek zabiera głos?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O czym radni z powiatu kolbuszowskiego mówią w sprawach różnych? Czy ktokolwiek zabiera głos? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Patrząc na naszych lokalnych samorządowców, to właśnie radni powiatowi najrzadziej zabierają głos na sesjach. O co pytają w sprawach różnych? Czy w ogóle zabierają głos? Sprawdzamy.

Wiosną przyszłego roku odbędą się wybory samorządowe. Te miały zostać zorganizowane jesienią tego roku, ale zostały przesunięte ze względu na odbywające się w tym samym czasie wybory na posłów i senatorów. 

Początkiem 2024 roku wybierać będziemy naszych lokalnych przedstawicieli. Dowiemy się, kto zostanie m.in. wójtem czy burmistrzem. Zdecydujemy też o tym, kto będzie zasiadał w radach gmin czy powiatu. 

19 mieszkańców w radzie powiatu 

Na rok przed wyborami przyglądamy się aktywności naszych samorządowców. W Radzie Powiatu Kolbuszowskiego zasiada 19 osób. Początkiem kadencji pośród siebie wybrali oni starostę, którym nieprzerwanie od lat jest Józef Kardyś (15 głosów za). Co ciekawe, szefem powiatu nie musi być osoba będąca radnym. Wystarczy, żeby kandydat miał poparcie większości radnych powiatowych i wtedy może objąć tę funkcję. 

Raz w miesiącu samorządowcy spotykają się na sesjach, podczas których mają możliwość zabierania głosu przy okazji omawiania konkretnych projektów uchwał, jak i w sprawach różnych. Ten ostatni punkt sesji "sprawy różne" w wielu samorządach cieszy się dużym zainteresowaniem. Radni mówią o bolączkach mieszkańców i swoich własnych spostrzeżeniach. Nie tylko ganią, ale i chwalą. 

Aktywność radnych z powiatu kolbuszowskiego

Jak ta aktywność wygląda w przypadku radnych powiatowych? Przeglądnęliśmy nagrania z  obrad od 23 lutego 2022 do 24 lutego tego roku. W tym czasie samorządowcy obradowali 12 razy. Tradycyjnie mieli też wakacyjną przerwę w sierpniu - wtedy sesji nie zorganizowano. 

W ciągu roku samorządowcy byli bardzo oszczędni w zabieraniu głosu. Zwykle ograniczało się to jedynie do wypowiedzi przewodniczących kilkuosobowych komisji branżowych, na których omawiane były projekty uchwał. Szef takiej komisji przed każdy głosowaniem wstawał i ogłaszał, że dany projekt uzyskał akceptację członków konkretnej komisji. 

Szczególną uwagę, patrząc na aktywność radnych, zwróciliśmy w punkcie "sprawy różne". W ciągu roku głos zabrała tutaj czwórka samorządowców: Józef Kardyś (starosta), Marian Hopek z Dzikowca, Mieczysław Burek (przewodniczący rady) i Katarzyna Cesarz z Weryni. Jakie sprawy ważne dla mieszkańców poruszali? Sprawdźmy. 

Petycje, wolne wnioski i sprawy różne radnych

Samorządowcy mają możliwość także składania pisemnych interpelacji. Takich, od początku tej kadencji (końca roku 2018) nie było. Z takiej możliwości bardzo chętnie korzystają radni z powiatu mieleckiego. Tylko w 2022 roku złożono 31 takich pism, a w bieżącym 9. 

Chętni do zadawania pytań w punkcie "sprawy różne" są także radni z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, o czym można przekonać się, oglądając ostatnie minuty sesji. 

Dlaczego w powiecie kolbuszowskim radni tak rzadko zabierają głos w trakcie obrad? Zdaniem przewodniczącego Mieczysława Burka nasi samorządowcy nie chcą w ten sposób tracić czasu. Wolą załatwić sprawę od ręki, kontaktując się czy to z władzami powiatu, czy dyrektorami poszczególnych instytucji.

- Nasi radni są doświadczonymi samorządowcami i wiedzą do kogo, z jaką sprawą się zwrócić

- powiedział szef rady, dodając, że tematy, które trafiają na sesją, są też wcześniej omawiane na komisjach branżowych rady. 

Kto zasiada w Radzie Powiatu Kolbuszowskiego?

Radni z okręgu nr 1 (gmina Kolbuszowa)

 

Radni z okręgu nr 2 (gm. Raniżów i gm. Cmolas)

 • Mieczysław Burek z Raniżowa - 1028 głosów
 • Maria Zawada z Mazurów - 808 głosów
 • Grażyna Wyka z Woli Raniżowskiej - 631 głosów
 • Roman Petejko z Cmolasu - 764 głosy
 • Jerzy Magda z Ostrów Baranowskich - 490 głosów
 

Radni z okręgu nr 3 (gm. Dzikowiec i gm. Niwiska)

 • Henryk Wojdyło z Dzikowca - 1354 głosy 
 • Józef Prymon z Niwisk - 796 głosów
 • Zbigniew Ofiara z Trześni - 527 głosów
 • Marian Hopek z Dzikowca - 460 głosów
 

Radni z okręgu nr 4 (gm. Majdan Królewski)

 • Wojciech Cebula z Komorowa - 905 głosów
 • Barbara Wojnas z Majdanu Królewskiego - 572 głosy
 • Stanisław Kopeć z Krzątki - 551 głosów 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy