Dolina rzeki Smarkatej, o której mowa, leży w okolicach Ostrów Baranowskich i Huty Komorowskiej. To właśnie w tamtym miejscu Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki stara się o utworzenie rezerwatu przyrody.
Wszystko podyktowane jest troską i ścisłą ochroną dziewiczych terenów, którym w przeciwnym razie może grozić degradacja z rąk człowieka. Wielkość rezerwatu miałaby mieć powierzchnię około 200 hektarów. Rzeka Smarkata w tamtym miejscu płynie swoim nurtem, w który nie ingerował człowiek. Wokół niej rozciągają się wiekowe lasy i liczne torfowiska, z wieloma gatunkami rzadkich roślin
Dziesiątki gatunków roślin i zwierząt
Na obszarze badań stwierdzono występowanie 163 gatunków roślin, w tym 21 gatunków mchów oraz 142 gatunki roślin naczyniowych. 18 gatunków jest objętych ochroną częściową, z czego aż 13 to mchy.Podczas jednego rekonesansu terenowego stwierdzono występowanie 32 gatunków grzybów i 5 gatunków śluzowców w południowej części obszaru badań. Przyrodnicy stwierdzili także, że na terenie występują liczne gatunki ptaków chronionych, w tym bociana czarnego, czyżyka, dzięcioła zielonosiwego, kowalika, kukułkę czy żurawie.
Czy jest już decyzja w sprawie rezerwatu?
Janusz Wepsięć, wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzek, tłumaczy, że nie ma jeszcze decyzji RDOŚ-u odnośnie utworzenia rezerwatu.
- Są pozytywne opinie Wód Polskich jako zarządcy cieku rzeki Smarkatej oraz pozytywna opinia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Jest to teren zarządzany przez Nadleśnictwa Mielec i Nowa Dęba
- tłumaczy.
Starania trwają od dwóch lat
Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki o utworzenie rezerwatu na Smarkatej stara się od wiosny 2019 roku.
- Dostaliśmy informację, że jest już komplet dokumentów, więc czekamy
- wyjaśnia Janusz Wepsięć.
Łukasz Lis, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, tłumaczy, że dyrektor nie podjął jeszcze decyzji, jednak prowadzi rozmowy w tej sprawie z PGL Lasy Państwowe.
Prawie 100 rezerwatów na Podkarpaciu
Obecnie na Podkarpaciu mamy 98 rezerwatów przyrody.Pierwszy z nich został utworzony w kwietniu 1953 roku. Rezerwat Lupa znajduje się w powiecie przeworskim w miejscowości Dobra. Jego celem jest ochrona lasu mieszanego o powierzchni 4 hektarów
Ostatni z rezerwatów utworzony został 19 sierpnia 2021 roku. Jest to obszar o powierzchni 200 hektarów i znajduje się on na granicy gminy Lesko i gminy Sanok (na terenie dwóch miejscowości - Manasterzec i Załuż). W rezerwacie Przysłup chroniony jest ekosystem leśny, obejmujący buczynę karpacką. Rezerwat ten nie jest udostępniony turystycznie.
Tu leży najnowszy rezerwat przyrody na Podkarpaciu - Przysłup. Źródło: RDOŚ Rzeszów
Rezerwaty przyrody w powiecie kolbuszowskim
- Jaźwiana Góra - utworzony w 1959 roku. Powierzchnia - 4 ha. Jest to rezerwat leśny znajdujący się w Ostrowach Baranowskich (gm. Cmolas). Podtyp ekosystemu: borów mieszanych nizinnych
- Zabłocie - utworzony w 1999 roku. Powierzchnia: 536,9 ha. Jest to rezerwat faunistyczny. Jego celem jest zachowanie stanowisk lęgowych rzadkich gatunków ornitofauny oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych dawnej Puszczy Sandomierskiej, z licznie tu występującymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich. Znajduje się on w części na terenie Porąb Kupieńskich (gm. Kolbuszowa).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.