reklama
reklama

Nowa figurka krokodyla pojawiła się w Kolbuszowej. Tyle kosztowała [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Nowa figurka krokodyla pojawiła się w Kolbuszowej. Tyle kosztowała [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Kolbuszowa wzbogaciła się o kolejną figurkę krokodyla, jednego z symboli miasta. | foto K. Ząbczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCIKolbuszowa wzbogaciła się o kolejną figurkę krokodyla, jednego z symboli miasta. To dziesiąty odlew, który stanął w strategicznym punkcie miasta, a jego koszt to około 19 tysięcy złotych. Dowiedz się więcej o tej inwestycji oraz historii krokodyli w Kolbuszowej.
reklama

W Kolbuszowej pojawiła się kolejna figurka krokodyla. Odlew został ustawiony przy skrzyżowaniu ulic Sportowej i Wolskiej jako część większej inwestycji infrastrukturalnej, urozmaicając przestrzeń miejską.

reklama

Remont ulic i parkingu

Figurka była częścią szeroko zakrojonych prac w ramach projektu „Przebudowa ulicy Sportowej i ulicy Wolskiej w Kolbuszowej oraz parkingu wraz z niezbędną infrastrukturą”. Dorota Borkowska-Lehmann, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Transportu, przekazała nam, że zakres robót obejmował m.in.:

  • Nową nawierzchnię ulicy Sportowej o długości 92 metrów i szerokości 5,5 metra.
  • Parking dla autobusów oraz modernizację parkingu przy skrzyżowaniu ulic Sportowej i Wolskiej.
  • Nowe chodniki i drogi wewnętrzne z kostki brukowej i asfaltu.
  • System kanalizacji deszczowej oraz prace związane z infrastrukturą elektroenergetyczną i gazową.
 

reklama

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 1 mln 83 tys. zł, a realizacją zajęła się firma Solid-Bud Bartłomiej Petejko z Cmolasu. Sama figurka kosztowała urząd około 19 tys. zł.

Legenda o magnacie

Figurki krokodyli to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również nawiązanie do lokalnej legendy o magnacie Sanguszce, który - wracając z Egiptu - rzekomo sprowadził krokodyla do rzeki Nil przepływającej przez nasze miasto.

Ambicją magnata było zaaklimatyzowanie egzotycznego gada w rzece Nil, nadając miastu nutę orientu. Pomysł, choć odważny, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów - krokodyl nie przetrwał w polskich warunkach. Jednak duch tej opowieści przetrwał.

reklama

Dziś jego odlewy zdobią różne miejsca w Kolbuszowej, tworząc charakterystyczną trasę dla spacerowiczów i turystów.

Gdzie pozostałe krokodyle?

W mieście znajduje się aż dziewięć innych figurek, które można zobaczyć m.in.:

  • na płycie rynku
  • na bulwarach przy rzece Nil
  • przy Ogródku Jordanowskim na ul. Parkowej
  • na tarasie Dziennego Domu Pobytu Seniora przy bulwarach
  • w Parku Niepodległości na ul. Astrowej
  • przy dworcu
  • przy Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (dawna Synagoga) na ul. Piekarskiej

Fot. UM Kolbuszowa.

reklama

Na prywatnej posesji

W Kolbuszowej Górnej, na prywatnej posesji Iwony Bąby, również znajduje się unikatowa figurka krokodyla. Jak zdradza właścicielka, pomysł ustawienia krokodyla wyszedł od jej wnuczki. Figurka ma wyłupiaste oczy, ostre pazury i zrogowaciałą skórę, co nadaje jej charakterystyczny, surowy wygląd.

Krokodyl został umieszczony na kamieniu i można go dostrzec już z drogi krajowej nr 9, jadąc w kierunku Rzeszowa. To niezwykły dodatek do lokalnego krajobrazu, który cieszy oko zarówno spacerowiczów, jak i przejeżdżających kierowców. Pisaliśmy o tym tutaj: Figurki krokodyla nie tylko w mieście nad Nilem

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama