Reklama

Nie wszyscy w gminie Kolbuszowa chcą kanalizacji. Powód? Wysokie rachunki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Nie wszyscy w gminie Kolbuszowa chcą kanalizacji. Powód? Wysokie rachunki - Zdjęcie główne

Budowa pierwszego etapu kanalizacji w Weryni rozpoczęła się w 2020 roku. Prace powinny się zakończyć w sierpniu tego roku. | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Otrzymane miliony mają zostać wydane na budowę kanalizacji w Kolbuszowej Górnej, Weryni i przy jednej z ulic w Kolbuszowej. Nie wszyscy jednak mieszkańcy cieszą się na tę inwestycję.

Ponad 10 mln zł gmina Kolbuszowa otrzymała z Polskiego Ładu na budowę kanalizacji sanitarnej. Gmina Kolbuszowa szuka już wykonawcy prac. Firma, która wygra przetarg, będzie miała do 580 dni na zrealizowanie zaplanowanych prac w trzech miejscowościach.

Co w planie ma gmina Kolbuszowa? 

Kontynuacji prac mogą spodziewać się mieszkańcy Weryni. Tam od 2020 roku budowany jest pierwszy etap kanalizacji. Po zakończeniu prac w sierpniu tego roku do sieci ma zostać podpiętych ponad 90 domów (ponad 300 osób). Obecnie wykonanych jest ponad 50 proc. prac. 

Firma, która wygra ogłoszony przez samorząd przetarg, zajmie się realizacją II etapu prac, ale nie w całości. Chodzi o jego pierwszą część. - W ramach tego etapu planuje się wykonanie ok. 105 przyłączy, co umożliwi korzystanie z kanalizacji sanitarnej ok. 500 mieszkańcom Weryni - mówi Krzysztof Matejek, sekretarz gminy Kolbuszowa. 

Kanalizacja w dwóch etapach 

Budowa kanalizacji w Weryni podzielona jest na dwa etapy. Obecnie trwają roboty budowlane pierwszego etapu obejmujące pompownię P1 oraz jej zlewnię.

Etap II część pierwsza obejmuje budowę pompowni P5, P6, P7, P8, P9, P10 i P11 oraz ich zlewnie (w trakcie procedury o udzielenie zamówienia).

Do zakończenia budowy całej kanalizacji w miejscowości Werynia musi być jeszcze zrealizowany etap II część druga, który obejmuje budowę pompowni P2, P3 i P4 oraz ich zlewnie. Warunkiem realizacji tego etapu jest uzyskanie dofinansowania. Gmina zamierza starać się o pieniądze z zewnątrz w tym roku. 

 Koszt przyłącza sieci do domu będzie zależeć od wyniku przetargu. - Dotychczasowe koszty przyłączy ponoszone przez mieszkańców w ostatnich latach wynosiły od 1400 do 1700 zł - zaznacza przedstawiciel magistratu.

Radny: Postępu nie zatrzymamy 

Planowana budowa kanalizacji nie wszystkich cieszy.

- Mogę powiedzieć, że około 50 - 60 proc. mieszkańców jej nie chce

- mówi nam Julian Dragan, radny miejski z Weryni.

Samorządowiec zauważa, że to dodatkowy i niemały koszt. - Za kubik wody, z kanalizacją, trzeba będzie zapłacić jakieś 15 złotych. To dużo. Postępu jednak nie zatrzymamy - dodaje nasz rozmówca.

Kanalizacja w Kolbuszowej Górnej i w mieście

Ogłoszony przez gminę Kolbuszowa przetarg dotyczy również budowy kanalizacji w Kolbuszowej Górnej. Tam prace prowadzone są od lat. Teraz urzędnicy szukają wykonawcy czwartego etapu tej inwestycji. Sieć kanalizacji sanitarnej wykonana zostanie z rur o średnicy 200 i 160 mm. Zostanie ona włączona do istniejącej sieci po przejściu przewiertem rurociągiem tłoczonym pod drogą krajową. Ścieki będą przepompowywane za pomocą pompowni zlokalizowanej w sąsiedztwie szkoły podstawowej. 

Z kolei w Kolbuszowej zaplanowano przebudowę odcinka kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Ruczki 6.

- Przebudowa kanalizacji polega na demontażu istniejącej sieci oraz wykonanie nowego rurociągu, a także studni kanalizacyjnych w poprzedniej lokalizacji. W zakresie robót jest również rozbiórka i odtworzenie nawierzchni dróg i chodników

- czytamy w ogłoszeniu. 

Opłata za ścieki w 2022 roku w gminie Kolbuszowa

  • mieszkańcy: 10,21 zł za metr sześc. (po dopłacie z gminy)
  • pozostali: 11,96 zł za metr sześc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy