Reklama

Nie musisz być członkiem kolbuszowskiej spółki wodnej, ale i tak musisz zapłacić. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Nie musisz być członkiem kolbuszowskiej spółki wodnej, ale i tak musisz zapłacić. Dlaczego? - Zdjęcie główne

Spółki wodne zajmują się: budową bądź współudziałem w budowie urządzeń melioracyjnych, wykonaniem, utrzymaniem i korzystaniem z urządzeń melioracyjnych, ochroną wód przed zanieczyszczeniami, ochroną przed powodziami, udzielaniem członkom spółdzielni pomocy w sprawach związanych z melioracją i gospodarką wodną | foto Pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jakie korzyści niesie za sobą członkostwo w spółce wodnej? Między innymi o tym mówi nam Bronisław Wiktor, kierownik rejonowego związku. Okazuje się też, że wypisać ze spółki się można, ale przez decyzję starosty i tak trzeba będzie płacić.

Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Kolbuszowej w swoim zakresie funkcjonowania obejmuje gminną spółkę wodną w Kolbuszowej, Cmolasie, Dzikowcu i Niwiskach. Dowiedzieliśmy się, że gminne spółki wodne są organizacją dobrowolnie zrzeszającą osoby fizyczne lub osoby prawne korzystające z urządzeń melioracji wodnych, lub osoby zainteresowane działalnością spółki w jakikolwiek inny sposób na terenie gminy Kolbuszowa, Dzikowiec, Cmolas i Niwiska. 

To nieobowiązkowa organizacja


Dopytujemy zarząd spółki, czy prawdą jest, że można zrezygnować z członkostwa, czy ta organizacja jest nieobowiązkowa.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że spółki wodne są organizacjami dobrowolnymi i każdy jej członek może z niej zrezygnować. W takim przypadku można złożyć stosowny wniosek do gminnej spółki wodnej, który zostanie rozpatrzony przez jej zarząd. 

W takim razie, co musi zrobić mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, aby wykreślić się z członkostwa? Dopytujemy również, jakie będą wiązały się z tym konsekwencje. 

- Jeżeli mieszkaniec ma jakąkolwiek korzyść z urządzeń spółki wodnej, a korzyścią jest to, że urządzenie melioracyjne znajdujące się na działce lub są w obrębie oddziaływania bądź przyczynia się do zanieczyszczenia wody na terenie działania spółki, to konsekwencją wypisania się będzie konieczność ustalenia przez starostę wysokości kwoty należnej spółce wodnej od takiego mieszkańca - tłumaczy Bronisław Wiktor, kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej. 

Co traci się po wypisaniu?


Każdy z członków ma wpływ na funkcjonowanie spółki. Taka osoba może głosować podczas wyborów do organów spółki bądź sam do nich startować, do zarządu lub komisji rewizyjnej. 

Po wypisaniu się mieszkaniec traci wszystkie wskazane uprawnienia i musi on ponosić koszty obsługi urządzeń melioracyjnych na terenie zamieszkania bez prawa głosu. 

Co z drugą stroną, jakie są plusy, korzyści bycia członkiem spółki wodnej, a przede wszystkim, kto może być członkiem spółki.

Kierownik wyjaśnia, że plusami uczestnictwa w spółce wodnej jest przede wszystkim możliwość wpływania na funkcjonowanie spółki w zakresie ustalania priorytetów spółki, jej kierunków czy ustalenia składki członkowskiej. 

Będąc członkiem spółki, można również składać wnioski w zakresie podjęcia działań melioracyjnych spółki. Utrata członkostwa oznacza utratę uprawnień. - Jednak nie zwalnia z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu jej działalności, które stają się obowiązkiem podatkowym, a nie składką członkowską - tłumaczy Bronisław Wiktor. 

Ile to kosztuje?


W rozmowie dowiadujemy się, że jednym faktycznym obowiązkiem członka spółki jest terminowe opłacanie składek członkowskich. - Bardzo ważnym do zaznaczenia jest fakt, iż nieuczestniczenie w spółce nie zwalnia z obowiązku zapłaty na rzecz spółki wodnej należności - dodaje szef kolbuszowskiej spółki. Takie działanie wynika z artykułu o prawie wodnym, który mówi "Podmioty niebędące członkami spółki wodnej zobowiązane do ponoszenia świadczeń na rzecz spółki". 

- Należy zwrócić uwagę, iż korzyści z uczestnictwa w spółce wodnej znacznie przeważają nad rezygnacją z uczestnictwa w niej - podkreśla Bronisław Wiktor. 

Nasz rozmówca dodaje, że głównym celem działalności spółki jest wsparcie w zakresie urządzeń melioracyjnych, czyli rowów wraz z urządzeniami (zbieracze, drenowania, groble, rurociągi). Podkreśla także, że spółka zajmuje się stałą obsługą, konserwacją i zapewnieniem prawidłowego ich funkcjonowania na terenie swojego działania. 

Gdyby nie było spółki


W przypadku braku takiej spółki wszystkie obowiązki utrzymania i konserwacji w tym ich koszty spadają na właścicieli gruntów, którzy korzystają z melioracji. 

- Chcielibyśmy również zaznaczyć, że spółka wodna, w odróżnieniu od poszczególnych właścicieli, może regularnie starać się i otrzymać dotacje z budżetu państwa - nadmienia Bronisław Wiktor. 

Kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej dodaje, że istnienie spółki wodnej w gminie znacznie ułatwia całość działalności w zakresie gospodarki wodnej. Szef związku wylicza, że spółka ściąga odpowiedzialność i obowiązki z właścicieli działek, stara się wspierać każdą działalność w zakresie melioracji, uzyskuje dotacje ze Skarbu Państwa na swoją działalność. Będąc jej członkiem, można mieć realny wpływ na jej funkcjonowanie. 

- Rezygnacja z uczestnictwa z niej nie zwalnia z konieczności ponoszenia opłat, a jedynie zmienia składkę na opłatę administracją nakładaną przez starostwo, która egzekwowana jest jak podatek - tłumaczy kierownik.

 - Tym samym zachęcamy wszystkich rolników i osoby korzystające z urządzeń melioracyjnych do uczestnictwa w działalności spółki, jak i walnych zgromadzenia. Staramy się wspólnie dążyć do usprawnienia, jak i najlepszej działalności w zakresie gospodarki wodnej w naszym regionie - podkreśla Bronisław Wiktor, kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Kolbuszowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy