Podczas spotkania przed kolbuszowskim magistratem Tomasz Buczek mówił m.in. o liczbach. Te otrzymał od burmistrza Kolbuszowej. Do 2 listopada mieszkańcy gminy Kolbuszowa złożyli 3684 wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Z nich 2180 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a 1500 negatywnie.
W wielu przypadkach, mimo że wniosek został rozpatrzony, a od jego złożenia minęło 60 dni, dodatku węglowego mieszkańcy jednak nie dostali.
- Wiem to od osób, które się ze mną kontaktują m.in. mailowo. Ustawowy termin minął, a pieniędzy na kontach nie ma. Kiedy będą? Tych informacji też nie ma ze strony jednostek podległych burmistrzowi
- powiedział Tomasz Buczek i dodał:
- Pan burmistrz nie potrafi upomnieć się u wojewody i posła Chmielowca o te pieniądze. Występuję więc jako głos pana burmistrza. W poniedziałek odbędzie się też konferencja prasowa w Rzeszowie, gdzie będę o nie dopytywał.
Lokalny działacz przypomniał, że przy okazji ostatniej zmianie ustawy, zdecydowano o zabezpieczeniu dodatkowych miliardów złotych na wypłatę dodatku węglowego Polakom. Nie przekłada się to jednak na rzeczywistości, ponieważ mieszkańcy wciąż czekają na kwotę, która zasili ich domowy budżet.
- Byłem w tej sprawie w ostatni wtorek u burmistrza, ale nie znalazł dla mnie czasu. Byłem też u posła Chmielowca, ale był już w drodze na posiedzenie Sejmu RP. Jestem wstępnie umówiony z panem Janem Zubą na rozmowę. Będę pytał o to, dlaczego dodatek nie jest wypłacany i nie został przekazany przez wojewodę. Idzie zima. Ludzie marzną. W wielu przypadkach te pieniądze są im naprawdę potrzebne
- zaznaczył Tomasz Buczek.
Nagranie z piątkowej konferencji poniżej [kontynuacja tekstu pod wideo]:
Jak do tematu niewypłacanych dodatków odnosi się kolbuszowski magistrat? Urząd Miejski w Kolbuszowej od dłuższego czasu nie udziela informacji telefonicznie. Nasze pytania przesłaliśmy mailowo.
W naszym wniosku o udostępnienie informacji publicznej pytamy m.in. o to, ilu mieszkańców nie otrzymało w ustawowym terminie dodatku węglowego oraz czy poinformowano ich o opóźnieniu i wyjaśniono, jaki jest jego powód.
Magistrat ma ustawowe 14 dni na odpowiedź i najczęściej ten termin wykorzystuje w całości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.