Reklama

Napisał książkę o Mazurach - miejscowości z powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano:
Autor:

Napisał książkę o Mazurach - miejscowości z powiatu kolbuszowskiego  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI "Zarys dziejów wsi Mazury" - to tytuł pierwszego tomu publikacji wydanej z okazji 450-lecia lokacji wsi Mazury.

Autorem książki jest Benedykt Popek, badacz i propagator historii regionalnej. Jak wyjaśnia w "Słowie od autora", tom ten ukazuje pradzieje mazurskiej ziemi, lokację i początki  miejscowości oraz dalszy rozwój i funkcjonowanie na tle najbliższej okolicy. - Jest to pierwsze dwieście lat istnienia, w tym sto jako części wschodniej (starościńskiej) Ossówki, a drugie sto jako samoistnej miejscowości - wyjaśnia autor. Jak dodaje, dopełnieniem tekstu jest bogata ikonografia (140 fotografii), na którą składają się rysunki, fragmenty map, reprodukcje obrazów, skany dokumentów oraz fotografie współczesne. - Niniejsza monografia stanowi efekt moich kilkudziesięcioletnich zainteresowań historią regionalną. No i prowadzonych od 1979 r. badań historycznych - przyznaje Popek. Jak dodaje, były to badania terenowe, w tym wywiady z dziesiątkami starszych osób, kwerendy archiwalne, muzealne i biblioteczne, które obejmowały poszukiwania dokumentów źródłowych do poszczególnych okresów dziejów.

Publikację wydało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mazury. - To niezwykła historia o zwykłej wsi, publikacja od dawna zapowiadana i z niecierpliwością wyczekiwana - przyznaje Maria Zawada, członkini zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mazury. - Możliwe, że publikacja ta wywoła wśród Czytelników dyskusje i kontrowersje, odmienne spojrzenie na niektóre fakty i okoliczności. Możliwe też, że spowoduje refleksję, dialog, konieczność uzupełnienia, że stanie się inspiracją do głębokiego poznawania naszej lokacji historii oraz historii sąsiednich miejscowości - dodaje. Wydanie książki było możliwe dzięki dofinansowane przez Muzeum Kultury Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" oraz wójta gminy Raniżów, Sołectwa Mazury i Gminnej Spółdzielni "SCh" w Raniżowie.

Książka jest numerem drugim serii wydawniczej "Ziemia Mazurska" autorstwa Benedykta Popka.
Dotychczas ukazał się Nr 1: "Wieczna chwała i pamięć. Udział mieszkańców wsi Mazury w walkach o niepodległość Polski 1914 - 2018".

W przygotowaniu są natomiast:
Nr 3: "Fatima Rzeszowszczyzny"
Nr 4: "Zarys dziejów wsi Mazury t. 2, 1772-1918"
Nr 5: "Herb wsi Mazury"
Nr 6: "Zarys dziejów wsi Mazury t. 3, 1918-2019".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE