Reklama

Na poligonie w Nowej Dębie trwa największe wydarzenie tego roku. Będzie bardzo głośno [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 8 czerwca br. (wtorek) o godz. 11.30 na poligonie w Nowej Dębie, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie obserwował ćwiczenie DRAGON-21. To największe i najważniejsze ćwiczenie wojskowe tego roku. W jego trakcie zostanie poddane certyfikacji dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Ćwiczenie taktyczne DRAGON-21 to cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Wojska Polskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie i  zgrywanie Sił Zbrojnych RP do prowadzenia operacji obronnej, w tym z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej i układem pozamilitarnym. Poligonowa część ćwiczenia rozpoczęła się 2 czerwca, a zakończy - 11 czerwca. Następnie DRAGON-21 przejdzie w etap wspomagany komputerowo w Akademii Sztuki Wojennej (z wykorzystaniem nowoczesnych systemów symulacyjnych JTLS). Całość zakończy się 18 czerwca.

ZOBACZ TAKŻE: Manifestacja pielęgniarek przed szpitalem w Kolbuszowej [ZDJĘCIA]
 
Ćwiczenie odbywa się na terytorium całego kraju w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni. W ćwiczeniu uczestniczy prawie 9,5 tys. żołnierzy (z 20 jednostek wojskowych) z ponad 800 jednostkami sprzętu.
 
Głównymi ćwiczącymi są 18. Dywizja Zmechanizowana i 16. Dywizja Zmechanizowana. Dowództwo 18. Dywizji podczas ćwiczenia zostanie poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. To najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego.

Jej formowanie rozpoczęło się decyzją szefa MON M. Błaszczaka w 2018 roku. Dywizja  jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2020 r. dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy