Reklama

Na kamery, straż i spotkania. Mieszkańcy gminy Dzikowiec zaplanowali wydatki na 2023 rok

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Na kamery, straż i spotkania. Mieszkańcy gminy Dzikowiec zaplanowali wydatki na 2023 rok - Zdjęcie główne

Sołectwo Wilcza Wola jest jedynym w gminie, gdzie podczas tegorocznego zebrania wiejskiego zjawiło się mniej niż 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Czy udało się rozdzielić pieniądze z funduszu? | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Dzikowiec zdecydowali, na co przekażą pieniądze z funduszu sołeckiego. W niemal wszystkich sołectwach inwestycje na 2023 rok zostały przegłosowane jednogłośnie.

Mieszkańcy Dzikowca do podziału mieli blisko 53 tys. zł. Z tej puli 25 tys. zł wydane zostanie na zakup pieca konwekcyjnego na potrzeby Koła Gospodyń Wiejskich. Kolejne wydatki zatwierdzone przez mieszkańców to ogrodzenie zbiornika przeciwpożarowego (12 tys. zł) czy remont dróg gminnych w sołectwie Dzikowiec (9983,24 zł). Z kolei na organizację spotkań dla mieszkańców wydanych zostanie w przyszłym roku 6 tys. zł. 

Uchwała została przegłosowana jednogłośnie 11 głosami.

 

Kopcie z kamerami

Do podziału mieszkańcy mieli 48 797,57 zł. Ci zdecydowali, że 20 tys. zł przeznaczą na wykonanie monitoringu w Szkole Podstawowej w Kopciach. Reszta z funduszu sołeckiego przeznaczona zostanie na zakup wyposażenia do budynku wielofunkcyjnego (15 tys. zł), organizację spotkania mieszkańców (5 tys. zł) oraz remont dróg gminnych na terenie sołectwa ( 8797,57 zł).

 

Teresa Hopek, przewodnicząca rady sołeckiej, zwróciła uwagę na to, że plac zabaw jest zepsuty, a monitoring w szkole i na wspomnianym placu jest konieczny do wykonania. Za 20 tys. zł ma zostać zamontowanych łącznie 16 kamer. Wójt Józef Tęcza miał wówczas odpowiedzieć, że jest to ogólny problem i dotyczy każdej wsi.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie - 18 mieszkańców było za. 

 

Spie na promocję 

W Spiach do podziału mieszkańcy mieli 47 208,07 zł. Zdecydowali, że te pieniądze wydadzą na remont wiaty - podestu tanecznego (10 tys. zł), budowę placu zabaw dla dzieci (20 tys. zł), zakup namiotu i strojów promujących sołectwo (10 tys. zł) i remont altany na placu zabaw wraz z miejscem rekreacyjnym  (2208,07 zł). Znalazły się też pieniądze (5 tys. zł) na organizację przyszłorocznego spotkania dla mieszkańców sołectwa (5 tys. zł).

 

Za takim podziałem funduszu sołeckiego wszyscy byli za (35 osób).

 

W Lipnicy o chodnikach

Lipnica miała do podziału tyle samo, co Dzikowiec. Niemal 53 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup wyposażenia dla miejscowej OSP (5 tys. zł), monitoring boiska piłkarskiego wielofunkcyjnego przy szkole (10 tys. zł), remont dróg gminnych (prawie 33 tys. zł) oraz na spotkania integracyjne dla lokalnej społeczności (5 tys. zł). Plan wydatków na 2023 rok został przyjęty jednogłośnie 29 głosami.

Jeden z mieszkańców zapytał o to, czy gmina będzie inwestować w drogi polne, które są własnością gminy, a jeśli tak, to które.

 

Sołtys Eugeniusz Panek poinformował, że zostaną wyremontowane trakty: droga za cmentarzem i droga w stronę gór. Przedstawiciel mieszkańców wspomniał także, że droga do Brzycholiny jest w trakcie remontu. Ta sama osoba zapytała o to, czy znajdą się pieniądze w budżecie gminy na remont chodnika w Lipnicy, który jest w opłakanym stanie.

Wójt Józef Tęcza odpowiedział, że chodniki należą do powiatu i to on powinien o nie dbać. Włodarz dodał także, że gmina w tym roku dopłaciła do dróg powiatowych przeszło 650 tys. zł. Jak mówił, samorząd będzie się starać, aby chodnik w przyszłym roku został wyremontowany i miał odpowiedni wygląd i nadawał się do uczęszczania. 

Tęcza na koniec poinformował, że na przyszły rok są złożone wnioski głównie na drogi powiatowe, do których gmina zobowiązała się dopłacić ponad 660 tys. zł na odremontowanie i przebudowę chodników Nowy Dzikowiec - Lipnica.

 

Płazówka miała najmniej

To sołectwo miało najmniejszą kwotę do podziału - 16 212,87 zł. Całość zostanie przeznaczona na remont pomieszczeń budynku OSP Płazówka.

 

Sołtys Joanna Konefał w rozmowie z nami poinformowała, że za tę kwotę zostaną odnowione ściany oraz oświetlenie wewnątrz budynku. Jedenaście osób głosowało za. Jedna natomiast wstrzymała się od głosu.

 

Mechowiec jednogłośnie 

Mieszkańcy postanowili wykorzystać kwotę w wysokości 45 353,66 zł na kilka zadań. Najdroższym z nich ma być remont dróg gminnych (17 203,66 zł). Koleje 10 tys. zł wydane zostanie na zakup wyposażenia dla OSP Mechowiec. Jest także zgoda mieszkańców na zakup garażu blaszanego dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mechowcu (5150 zł), wykonanie monitoringu przy budynku biblioteki (x zł) oraz organizację spotkania dla mieszkańców (5 tys. zł). Tę uchwałę również przyjęto jednogłośnie - 15 mieszkańców było za.

 

Do rady sołeckiej skierowane zostało pismo od przedstawicielki szkoły podstawowej z prośbą o wsparcie finansowe w zakupie kuchenki gazowej pięciopalnikowej lub blaszanego garażu. Rada po analizie podjęła decyzję o sfinansowaniu tego drugiego zakupu.

 

Trzy w Nowym Dzikowcu

W Nowym Dzikowcu za 28 134,10 zł zaplanowano realizację trzech inwestycji. Po 10 tys. zł wydane zostanie na remont dróg gminnych na terenie sołectwa oraz budynek ośrodka zdrowia.

 

Zostanie także zakupione wyposażenie do budynku gminnego wielofunkcyjnego - 8134,10 zł. Wszyscy obecni na spotkaniu mieszkańcy (11 osób) byli za.

 

Trzynastu w Wilczej Woli

To trzecie sołectwo w gminie Dzikowiec z największą pulą pieniędzy z wiejskiego funduszu (niemal 53 tys. zł). Na zakup wiaty przystankowej przy szkole podstawowej wydane zostanie 12 tys. zł. Kolejne 20 tys. zł trafi na zakup wyposażenia dla centrum kulturalno-turystycznego. Remont dróg gminnych na terenie sołectwa ma pochłonąć 15 983,24 zł, a na organizację spotkania integracyjnego wydanych zostanie 5 tys. zł.

 

Na zebraniu zjawiło się tylko 13 mieszkańców spośród 940 uprawnionych, czyli mniej niż 5 procent. Wszyscy byli za planem przedsięwzięć i wydatków funduszu sołeckiego na 2023 rok.

Czym jest fundusz sołecki?

Fundusz sołecki stanowią pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy. Są zagwarantowane na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców.

Jeśli rada gminy zdecydowała się na utworzenie funduszu sołeckiego, wówczas mieszkańcy sołectwa znajdującego się na terenie gminy mogą do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym sołectwo chce otrzymać pieniądze, złożyć wniosek o pieniądze z funduszu.

Wysokość funduszu przeznaczonego na dane sołectwo określa się według ustawy. Zgodnie z nią kwota zależna jest od liczby mieszkańców sołectwa i tzw. kwoty bazowej. Koszt realizacji przedsięwzięcia, na który mają zostać wykorzystane środki z funduszu sołeckiego, nie może być wyższy od kwoty, jaką z funduszu sołeckiego może otrzymać dane sołectwo.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy