Mieszkańcy sołectwa Leszcze zorganizowali duże wydarzenie, bowiem wieś obchodzi w tym roku 500-lecie istnienia.
Podczas niedzielnych obchodów na mieszkańców i przyjezdnych czekało wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowały się zespoły z gminy Niwiska i nie tylko. Podczas wydarzenia każdy z mieszkańców mógł odebrać darmowy egzemplarz książki napisany przez Waldemara Bałdę pt. "Mozaika Leszczańska", która opowiada o dziejach wsi.
Po mszy odsłonięta została także tablica upamiętniająca, która zawisła na budynku wielofunkcyjnym w Leszczach.
Podczas uroczystości z okazji jubileuszu sołtys wsi Stanisław Wilk otrzymał pamiątkowy grawer od przedstawicieli sołectwa Przyłęk.
- Leszcze są jedną z dziewięciu miejscowości tworzących gminę Niwiska. To miejscowość o tradycjach przemysłowych (smolarstwo), założona w lesie zwanym Leszcze („borrae dictae leszcze” w 1524 roku), należącym do Mikołaja Ligęzy z Przecławia, wzmiankowana źródłowo po raz pierwszy w 1731 roku.
- Od początku XIX wieku należała do Raczyńskich z Lubziny koło Ropczyc. W 1882 roku nabył ją Artur hr. Potocki, a po jego śmierci przeszła na starszą córkę Zofię (od 1887 roku), żonę Zdzisława Tarnowskiego, dziedzica Tarnowa. W 1878 roku samodzielną gminę wiejską Leszcze przydzielono do powiatu kolbuszowskiego z okręgu politycznego ropczyckiego (gmina nie posiadała wówczas żadnego majątku). Po zakończeniu pierwszej wojny światowej gminę włączono w 1934 roku do Huciska
- czytamy na stronie gminy Niwiska.
W 1947 roku wojewoda rzeszowski wyłączył z gromady Hucisko przysiółek Leszcze i Poręby Huciskie, z których utworzono wieś Leszcze obejmującą 707 hektarów i 20 arów.
Jedną z ciekawostek na temat miejscowości jest fakt, że na jej terenie rośnie ponad 500-letni dąb.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.