Reklama

Michał Karkut: Jeden pracownik na dwóch stanowiskach - czy to już konflikt interesów?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Michał Karkut: Jeden pracownik na dwóch stanowiskach - czy to już konflikt interesów? - Zdjęcie główne

Radny Michał Karkut podzielił się swoimi zastrzeżeniami. Co usłyszał? | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Proszę o wyjaśnienie podwójnej roli, jaką pełnią pracownicy urzędu miejskiego, sprawując jednocześnie funkcję w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Czy fakt, że radca prawny opiniuje uchwały, jakie podejmuje rada miejska, a dotyczy to tym samym spółki, gdzie prawnik zasiada w organie zarządczym, nie budzi żadnych zastrzeżeń? - dopytywał Michał Karkut, radny z gminy Kolbuszowa.

Zastrzeżenia radnego Michała Karkuta dotyczą sytuacji, gdy uchwały rady regulujące stawki za odpady i regulaminy są opiniowane przez osobę, która z drugiej strony ma dbać o interes ekonomiczny podmiotu na tych przepisach zarabiającego.

Sytuacja konfliktowa. Dla kogo?

Jak twierdzi samorządowiec, mieszkańcy, jak i pracownicy spółki, uważają, że jest to dosyć konfliktogenna sytuacja. - Nawet jeżeli jest to zgodne z prawem, budzi to mnóstwo wątpliwości natury etycznej - podkreślił radny z Kolbuszowej Górnej.

Na grudniowej sesji nadmienił także, że pomijając już to, jaką odpowiedź usłyszy, zasygnalizował, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. 

Opinia prawna rozwiewa wątpliwości?

Radny na odpowiedź musiał poczekać. Z opinii prawnej, jaką uzyskał od Marii Litwy, radcy prawnego, wynika, że sprawę członkostwa w radzie nadzorczej regulują przepisy z 1996 roku o gospodarce komunalnej oraz ustawie o samorządzie gminnym i kodeksie spółek handlowych. Wynika z nich, że nie ma wątpliwości, czy w spółce komunalnej ma działać rada nadzorcza. Ustawodawca przesądził, iż rada nadzorcza jest organem obligatoryjnym spółki.

W ustawie o samorządzie gminnym znajduje się natomiast regulacja dotycząca zakazu członkostwa w organach spółki. Wymienieni są tam radni, wójtowie, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy itd. W tej grupie nie ma radców prawnych.

Radny Michał Karkut: To akurat znałem i tego nie kwestionuję

Ponadto kodeks spółek handlowych w swojej treści zawiera regulacje dotyczące zakazu łączenia stanowisk w spółce. - Radca prawny zatrudniony w spółce nie może być członkiem organu kontrolnego, jakim jest rada nadzorcza, wręcz przeciwnie, właściciel ma w tym interes, aby był on reprezentowany przez osoby, które mają stosowną wiedzę i doświadczenie, a fakt sprawdzanie uchwał pod względem formalnowprawnym nie jest przeszkodą w udziale radcy prawnego gminy w składzie rady nadzorczej - wyjaśniła radczyni Maria Litwa. 

Radnemu Michałowi Karkutowi zostały przedstawione kwestie zasiadania w radzie nadzorczej spółki komunalnej. Czy jest on usatysfakcjonowany odpowiedzią? 

- Przedstawione zostały kwestie zasiadania w radzie nadzorczej spółki komunalnej. To akurat znałem i tego nie kwestionuję, podobnie jak nie mam zastrzeżeń do osoby pani Marii Litwy, której wiedzę cenię - powiedział w rozmowie z Korso radny Karkut.

Samorządowiec dodał, że jego zastrzeżenia dotyczą sytuacji, gdy uchwały rady regulujące stawki za odpady i regulaminy są opiniowane przez osobę, która z drugiej strony ma dbać o interes ekonomiczny podmiotu na tych przepisach zarabiającego.

- Skoro korzystamy z usług spółki w ramach procedury "in house", a mieszkańcy krytycznie podeszli do naszego wyboru i nowych stawek, to musimy patrzeć bardzo uważnie na wszystkie aspekty związane z relacjami pomiędzy gminą a spółką - podkreślił radny Michał Karkut. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy