Reklama

Mam objawy koronawirusa. Gdzie się zgłosić?

Opublikowano:
Autor:

Mam objawy koronawirusa. Gdzie się zgłosić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Co robić, jeśli masz objawy infekcji m.in. gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem? Sanepid wyjaśnia.

Po pierwsze - nie idź do pracy - Pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ

- wyjaśniają przedstawiciele wojewódzkiego sanepidu. 

Jeżeli lekarz POZ skieruje osobę z objawami Covid-19 na test, powinna ona powiadomić o tym pracodawcę.

- Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie

- czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Gdzie badanie?

Badanie można wykonać w punkcie, w którym zostanie pobrany wymaz z nosogardła. Taki punkt mieści się m.in. w Kolbuszowej.

- Jeśli nie możesz samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza, wówczas zleci on w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa

- wyjaśnia sanepid. 

Lekarz poinformuje

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie udostępniona m.in. policji i służbom sanitarnym. Wynik badania będzie również dostępny dla lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl oraz dla pacjenta na Internetowym Koncie Pacjenta.

Lekarz POZ poinformuje pacjenta o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ należy skontaktować z przychodnią, w której zlecono badanie.

- Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni, to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ

- zaznaczają przedstawiciele GIS.

Dom czy szpital? 

Lekarz POZ zadecyduje, czy pacjent powinien dochodzić do zdrowia w domu, czy też zostanie skierowany do szpitala.

- W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować cię do izolatorium

- wyjaśnia sanepid. 

Jeżeli lekarz skierował pacjenta do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Osoby pracujące powinny otrzymać również zwolnienie lekarskie. 

Kwarantanna i dochodzenie

Po pojawieniu się tej informacji w systemie powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę. Osoba z potwierdzonym Covid-19 zostanie poproszona o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktowała. Inspekcja sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne.

Na osoby, z którymi osoba zakażona miała kontakt, może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. 

- W każdym przypadku odbywania przez osobę zakażoną izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z nią zamieszkują

- wyjaśnia sanepid. 


Praca zdalna lub zasiłek 

Jeśli te osoby są zatrudnione, powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie. Usprawiedliwi to ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy, lub gdy jest to niemożliwe, będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. 

W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Poinformuj

Po 10 dniach, jeżeli pacjent nie ma już objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z  izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się, należy o tym poinformować lekarza. Podejmie on  decyzję o dalszym postępowaniu.

- W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń pod numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie

- przypomina GIS.

Gdzie na test?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić zlecenie testu. Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta. Na badanie: zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL. Test jest bezpłatny. 

 

Gdzie w Kolbuszowej?

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej, ul. Grunwaldzka 4

Kontakt z placówką: 17 581 99 87 lub 17 227 12 22 w.387

 Godziny przyjęć

poniedziałek: 9:30 - 14

wtorek: 9:30 - 14

środa: 9:30 - 14

czwartek: 9:30 - 14

piątek: 9:30 - 14

sobota: 8 - 13

niedziela: 8 - 13

Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ

- Na Podkarpaciu średnio każdy z punktów pobrań przyjmuje ok. 50 pacjentów dziennie, ale są miejsca, gdzie warto podjechać, aby nie czekać zbyt długo.
Pacjenci mieszkający w północnej części Rzeszowa lub w okolicy Głogowa Młp. mają punkt z krótkimi kolejkami w Kolbuszowej przy ul. Grunwaldzkiej. W powiecie tarnobrzeskim najłatwiej wykonać badanie w Nowej Dębie.

Sytuacja jest oczywiście dynamiczna, stąd też prośba o wcześniejsze zatelefonowanie do punktów pobrań. Numery są dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran oraz pod czynnym całą dobę bezpłatnym numerem 800 190 590.

Wykaz punktów w Polsce, godziny pracy i numery telefonów są aktualizowane codziennie – warto sprawdzić je przed wyjazdem. W punktach nie obowiązuje żadna rejonizacja – wybór punktu należy wyłącznie do pacjenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE