Reklama

Majdan Królewski. To będzie pierwszy taki festiwal w powiecie kolbuszowskim. W maju dwa koncerty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Majdan Królewski. To będzie pierwszy taki festiwal w powiecie kolbuszowskim. W maju dwa koncerty - Zdjęcie główne

W maju odbędzie się festiwal muzyki kameralnej i organowej. To pierwsze takie wydarzenie w powiecie. | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W maju w kościele pw. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim odbędzie się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. To pierwsze takie wydarzenie w powiecie kolbuszowskim. Sprawdzamy, jacy artyści wystąpią oraz ile na jego organizację dołożył majdański samorząd.

Początkiem kwietnia do wójta gminy wpłynęło pismo od stowarzyszenia ArtMusicArtist z Krakowa z prośbą o dofinansowanie trzech koncertów muzyki kameralnej i organowej, które miałyby się odbyć w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim. 

Z inicjatywą wyszła Wioletta Fluda-Tkaczyk, pochodząca z Przeworska pianistka, która obecnie pracuje w Krakowie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, jako wykładowca oraz w Capelli Cracoviensis jako muzyk kameralista.

Sprawdzamy, jaką decyzję podjęli radni na ostatnim posiedzeniu sesji Rady Gminy w Majdanie Królewskim (12 kwietnia).

ZOBACZ TAKŻE:

Trzy koncerty za 16 tysięcy?

Za główny cel krakowskie stowarzyszenie obrało krzewienie kultury, propagowanie muzyki kameralnej, a przede wszystkim promocja polskiej twórczości oraz docieranie z muzyką klasyczną tam, gdzie brak jest filharmonii, oper i dużych sal koncertowych. Wioletta Fluda-Tkaczyk, jako rodowita przeworszczanka, postawiła sobie za cel organizowanie jak największej ilości wydarzeń kulturalnych ma Podkarpaciu. 

Art Music Artist wnioskowało do wójta majdańskiej gminy o dofinansowanie trzech majowych koncertów muzyki kameralnej i organowej. Organizacja trzech takich wydarzeń została wyceniona na kwotę 16,5 tys. złotych. Kosztorys obejmował wynagrodzenia dla artystów i koordynatora projektu (umowa o dzieło).

Wójt Jerzy Wilk na ostatnim posiedzeniu powiedział, że jeśli rada gminy uzna, że warto taki koncert zorganizować, wówczas sprawę należy skierować do Gminnego Ośrodka Kultury. 

- GOK niech szuka pieniędzy i ten koncert organizuje. Jeżeli w konsekwencji na koniec roku pieniędzy braknie, będziemy się zastanawiać, czy dokładać, czy też nie - nadmienił włodarz.

Dofinansować jeden z nich

Waldemar Kamiński, przewodniczący Rady Gminy Majdan Królewski, zaproponował, aby dofinansować jeden koncert na 5 tys. złotych. Na tym również pozostało. Samorządowcy głosowali za wyrażeniem zgody o udzielenie dotacji na ten cel. Jak się okazało, głosy były dość mocno podzielone. 10 radnych było za, natomiast sześciu z nich wstrzymało się od głosu. 

Decyzją większości koncert się odbędzie, a jego realizacją ma zająć się Gminny Ośrodek Kultury w Majdanie Królewskim razem ze stowarzyszeniem ArtMusicArtist z Krakowa. Tym samym majdański samorząd zwiększył o kwotę 5 tys. zł dotację dla GOK`u na organizację tego wydarzenia.

Przedstawiciele gminy nie wykluczają, że w przyszłości będą organizowane podobne koncerty. Będzie to zależało od zainteresowania mieszkańców.

- Mamy piękne organy, jest piękny kościół, jest super akustyka w naszym kościele. Niech organizują. Po pierwszym koncercie na pewno będzie wiadomo, czy będzie frekwencja

- mówiła podczas ostatniej sesji Janina Wójtowicz, zastępca wójta.

Wystąpią uznani muzycy

Wioletta Fluda-Tkaczyk w rozmowie z nami przyznała, że pozyskane pieniądze pozwolą na organizację nie jednego, jak zakładała rada, a dwóch koncertów. Stowarzyszenie ma bowiem pozyskać fundusze również z innych źródeł. Sprawdziliśmy, kto wystąpi w majdańskiej świątyni.

Podczas I Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Majdanie Królewskim wystąpią dwa składy doświadczonych i uznanych muzyków - kameralistów.

Pierwszy koncert odbędzie się 8 maja. W kościele pw. Bartłomieja Apostoła zagrają Brass Riders w składzie: Tomasz Stolarczyk, Tomasz Gajewski, Andrzej Tkaczyk – puzony, Jarosław Jastrzębski – tuba, Andrzej Nurcek – organy.

Drugi z nich przewidziany jest na 15 maja. Ma wystąpić Milena Sołtys-Walosik – sopran oraz Marek Stefański – organy.

Jak mówi organizatorka wydarzenia, jest to świetny sposób na umożliwienie społeczności lokalnej udziału w wysokiej jakości wydarzeniu artystycznym za darmo oraz kontakt ze światowymi artystami u siebie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy