Reklama

Wojsko i myśliwi będą prowadzić poszukiwania w lasach w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Wojsko i myśliwi będą prowadzić poszukiwania w lasach w powiecie kolbuszowskim  - Zdjęcie główne

Żołnierze będą przeczesywać lasy w poszukiwaniu padłych dzików. | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W przyszłe soboty (7 i 21 maja) będą prowadzone poszukiwania padłych dzików z udziałem wojska i dronów. Wszystko po to, aby znaleźć ewentualne martwe zwierzęta, które mogły być zarażone groźnym wirusem Afrykańskiego pomoru świń.

W ostatnim czasie na terenie lasów w Hucie Komorowskiej znaleziono dwa padłe dziki, których rozkład ciał wskazywał, że nie żyły od około 3 tygodni. Dodatkowo zostały objedzone przez wilki, które pozostawiły w pobliżu swoje odchody. O tym więcej przeczytasz w artykule: Martwe dziki znalezione w Hucie Komorowskiej. Objadły je wilki. Lekarz weterynarii alarmuje i mówi o walce z ASF [DRASTYCZNE ZDJĘCIE - MAPA]

Od padłych zwierząt Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Kolbuszowej pobrała próbki do badań na obecność ASF-u. Wstępne dane dały pozytywny wynik, co oznacza, że dziki były nosicielami zabójczego wirusa. 

Stąd PIW zdecydował o intensywnych działaniach, mających na celu znalezienie kolejnych padłych dzików. Pomocne w tym temacie mają być wojsko, myśliwi i drony, patrolujące tereny z powietrza. To nie pierwsze tego typu działania. O podobnych, prowadzonych w przeszłości pisaliśmy w artykule: Wojsko w lesie w Niwiskach. Będą kolejne poszukiwania

- Ustalane są trasy poszukiwań z nadleśnictwem, zarządem okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie i Tarnobrzegu oraz łowczych poszczególnych kół łowieckich 

- informuje Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii. 

Inspekcja Weterynaryjna rozważa również oprysk, czyli tzw. barierę zapachową, podobnie jak na linii LHS (linia kolejowa). Wzdłuż linii oprysk wykonywany jest co 6 tygodni. 

W piątek, 29 kwietnia będą dodatkowo odbywać się poszukiwania padłych dzików przez myśliwych z gminy Majdan Królewski. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy