Reklama

"Lesiaki" z certyfikatem

Opublikowano:
Autor:

"Lesiaki" z certyfikatem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zespół Pieśni i Tańca "Lesiaki" obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Na dziesiąte urodziny artyści z Raniżowa sprawili sobie wyjątkowy prezent.

We wtorek (23 maja) zespołowi przyznany został certyfikat CIOFF -  Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. CIOFF jest organizacją, która skupia wybitne zespoły pieśni i tańca oraz wybitnych choreografów, dlatego droga do sukcesu "Lesiaków" nie była wcale łatwa i krótka. Sukces wymagał przygotowań  i spełnienia szeregu wymagań. Aby dostać certyfikat, zespół musiał zaprezentować odpowiedni poziom artystyczny, który ocenili eksperci z CIOFF: Jerzy Dynia, folklorysta, dziennikarz muzyczny, muzyk i członek grupy ekspertów CIOFF oraz Romuald Kalinowski, główny choreograf, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Resovia Saltans" i ekspert polskiej sekcji CIOFF. "Lesiaki" musiały zaprezentować 90 - minutowy koncert, z czego około 60 procent miały zajmować tańce, a 40 procent śpiew. Na ocenę złożyły się m.in.: kultura osobista na scenie, umiejętności taneczne, choreograficzne, muzyczne i zgodność z regionem. 

Prestiżowy certyfikat 
Przynależność do grupy CIOFF daje zespołowi nowe możliwości. Jakie? - CIOFF organizuje międzynarodowe festiwale, zespoły, które nie posiadają takiego certyfikatu nie mogą w nich uczestniczyć. Dla członków CIOFF organizowane są również warsztaty, na których można korzystać z doświadczeń i wymiany kulturalnej - mówi Krystyna Mazurkiewicz, instruktor i choreograf "Lesiaków". - W zależności od tego, jaki ma się certyfikat i punkty, to eksperci delegują zespół. Przynależność do stowarzyszenia jest nagrodą prestiżową, dzięki której zespół został doceniony - dodaje. Certyfikat jest przyznawany od roku do maksymalnie pięciu lat. 

Więcej w 22 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE