Reklama

Kto i na jakich zasadach dostanie 14. emeryturę? Kiedy emeryci dostaną pieniądze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kto i na jakich zasadach dostanie 14. emeryturę? Kiedy emeryci dostaną pieniądze? - Zdjęcie główne

14-stki dla emerytów. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Już w tym miesiącu, 25 sierpnia ZUS rozpocznie wypłatę 14. emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. - Wypłaty są zabezpieczone i na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie - zapewniła Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Ile wyniesie?

Wśród osób uprawnionych do 14. emerytury są także pobierający renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, renty inwalidzkie, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

 

- Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty

- powiedziała profesor Uścińska. Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie będzie zwolnione z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie 1217,98 zł na rękę.

 

Kto dostanie?

Świadczenie w pełnej wysokości otrzymają te osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2 900 zł, a 4 188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jednak minimalna wysokość czternastki uprawniająca do otrzymania świadczenie wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną na 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby, pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

 

Świadczenie będzie wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie też wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Rzeszowski oddział ZUS wypłaci ponad 291 tys. "czternastek" w łącznej kwocie przekraczającej 350 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy