reklama

Krztusiec, RSV, grypa i inne. Na to najczęściej chorowaliśmy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Krztusiec, RSV, grypa i inne. Na to najczęściej chorowaliśmy - Zdjęcie główne

Krztusiec, RSV, grypa i inne. Na to najczęściej chorowaliśmy | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIW 2024 roku mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego musieli zmagać się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi. Na podstawie raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej można zauważyć zarówno spadek, jak i wzrost liczby zachorowań na różne choroby.
reklama

Rok 2024 w powiecie kolbuszowskim przyniósł zarówno wzrost, jak i spadek liczby zachorowań na różnorodne choroby zakaźne. Na uwagę zasługuje wzrost liczby zachorowań na krztusiec, grypę, norowirusy i RSV. Na co jeszcze chorują mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego? 

reklama

Choroby wywołane przez bakterie i wirusy

Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, w 2024 roku odnotowano spadek liczby zachorowań na zakażenia wywołane przez pałeczki Salmonella. Liczba przypadków spadła z 29 do 17, z czego większość dotyczyła salmonellozy (16 przypadków). Zjawisko to może sugerować, że w powiecie kolbuszowskim udało się poprawić stan higieny i jakości żywności. Jednak, mimo spadku zakażeń Salmonellą, wciąż odnotowano cztery ogniska zachorowań.

Natomiast zakażenia wirusowe jelitowe wykazują wyraźny wzrost. Zgodnie z raportem sanepidu w Kolbuszowej, zachorowań wywołanych przez norowirusy w 2024 roku było aż 70 (w 2023 roku było ich tylko 26).

Ponadto liczba przypadków rotawirusów wzrosła do 16, a adenowirusów do 5. Tylko w 2024 roku wystąpiło łącznie 1 ognisko rotawirusowe oraz 2 ogniska wirusowego zakażenia jelitowego nieokreślonego typu. Ta tendencja wzrostu zakażeń wirusowych wskazuje na konieczność dalszej edukacji w zakresie higieny i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób w społeczności.

reklama

Choroby wieku dziecięcego

Sytuacja epidemiologiczna dotycząca chorób wieku dziecięcego w powiecie kolbuszowskim, jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej, uległa pogorszeniu.

W 2024 roku odnotowano 353 przypadki zachorowań na choroby wieku dziecięcego. Mimo spadku zachorowań na płonicę (26 przypadków w 2024 r. w porównaniu do 42 w roku 2023), zdecydowanym zaskoczeniem był gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec, którego liczba w powiecie kolbuszowskim wyniosła aż 34 przypadki. 

Borelioza nadal obecna 

Choroby przenoszone przez kleszcze, w tym borelioza, nadal pozostają zagrożeniem dla mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. 

W 2024 roku zarejestrowano 76 przypadków boreliozy, co stanowi niewielki spadek w porównaniu do roku poprzedniego (85 przypadków). Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej, rumień wędrujący to najczęstszy objaw tej choroby, a wczesne rozpoznanie i leczenie są kluczowe dla uniknięcia powikłań.

reklama

Zakażenia układu oddechowego i inne

Zgodnie z danymi sanepidu w Kolbuszowej, zachorowania na grypę w 2024 roku znacząco wzrosły. Zarejestrowano 384 przypadki grypy, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do roku 2023 (94 przypadki). 

Najwięcej zachorowań miało miejsce w okresie od stycznia do lutego, a szczyt zachorowań w powiecie kolbuszowskim przypadał na te miesiące. Wśród pacjentów było 15 osób hospitalizowanych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej zaleca dalszą edukację na temat szczepień przeciw grypie, aby w przyszłości zminimalizować liczbę zachorowań i hospitalizacji.

W 2024 roku odnotowano również wzrost liczby zakażeń wirusem RSV – 86 przypadków, w tym 35 u dzieci do 2. roku życia. Poddanych hospitalizacji było 34 osoby. W 2023 r. wykazano 33 przypadki zakażenia wirusem RSV w tym dzieci do lat 2 - 18 przypadków. Poddanych hospitalizacji było 15 osób. - Widzimy znaczny wzrost zachorowań w 2024 roku zarówno wśród liczby zachorowań jak i liczby hospitalizacji - zauważają pracownicy sanepidu.

reklama

W 2024 roku nie odnotowano żadnych przypadków brucelozy, listeriozy czy Legionellozy na terenie powiatu kolbuszowskiego, co jest pozytywnym sygnałem. 

Z kolei w przypadku pneumokoków, zarejestrowano 5 przypadków zakażeń w 2024 roku (w 2023 były 2 zgony). 

Choroby przenoszone drogą płciową 

Rok 2024 przyniósł poprawę w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, gdyż na terenie powiatu kolbuszowskiego nie odnotowano żadnych nowych przypadków HIV ani innych chorób przenoszonych drogą płciową. W 2023 roku odnotowano 1 przypadek HIV oraz 3 przypadki kiły, a w 2024 roku sytuacja uległa znaczącej poprawie. 

COVID-19 i inne choroby wirusowe 

Chociaż w 2024 roku przypadki zachorowań na COVID-19 były na podobnym poziomie jak w roku poprzednim (207 przypadków), sytuacja pozostaje pod kontrolą, a liczba zachorowań na ten wirus nie wzrosła drastycznie. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej nadal zaleca przestrzeganie zasad higieny i środków ochrony osobistej, szczególnie w przypadku osób starszych oraz przewlekle chorych.

W 2024 r. odnotowano 1 przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby WZW typu A, 2 przypadki zachorowania na wzw typu B przewlekle i BNO oraz 1 przypadek zachorowania na wzw typu C przewlekle i BNO. W 2023 r. odnotowano jedno zachorowanie na wzw typu B-przewlekłe i BNO oraz 1 zachorowanie na wzw typu C- przewlekłe i BNO.

W 2024 r., odnotowano 1 przypadek zapalenia opon mózgowych inne i nieokreślone (ICD-10 – G03) oraz 3 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu. W 2023 r., odnotowano 2 przypadki zapalenia opon mózgowych inne i nieokreślone oraz 2 przypadki kleszczowego zapalenia mózgu.

W 2024 r., zarejestrowano także 13 przypadków róży wywołanej przez Streptococcus pyogenes inwazyjną, w tym 5 osób było hospitalizowanych, jest to spadek zachorowań w porównaniu do roku 2023 ( 21 przypadków) oraz 1 przypadek Streptococcus pyogenes inwazyjną- inną określona i nieokreśloną.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo