Reklama

Krypta grobowa w kaplicy w Kolbuszowej. Przed laty sarkofagi otwarto łomem, a w trumnach wycięto po kilka otworów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W krypcie grobowej, znajdującej się pod posadzką kaplicy cmentarnej w Kolbuszowej, stoi osiem trumien. Spoczywają w nich szczątki członków rodziny Tyszkiewiczów. Pomieszczenie to, niegdyś zawilgocone i bez światła, dzisiaj przypomina wnętrze muzeum.

Dziesięć lat temu, jeden z najpiękniejszych zabytków Kolbuszowej odzyskał swój wygląd z czasów świetności. Mowa o kaplicy grobowej Tyszkiewiczów, która została wyremontowana dzięki unijnej dotacji. 

Znajdująca się na cmentarzu parafialnym kaplica powstała w 1892 roku w miejscu drewnianego kościoła św. Stanisława. O tym fakcie przypomina witraż z wizerunkiem biskupa umieszczony w świątyni. Po wybudowaniu kaplicy Tyszkiewiczowe przenieśli tutaj trumny swoich przodków.

- Wcześniej znajdowały się one najprawdopodobniej w krypcie grobowej w naszym kościele

- wyjaśniał w rozmowie z Korso ks. Lucjan Szumierz, proboszcz kolbuszowksiej parafii. 

Przez dziesiątki lat mieszkańcy Kolbuszowej modlili się w kaplicy przy trumnach swoich bliskich. Z roku na rok stan budynku był coraz gorszy.  Parafii nie było stać na wydanie kilkuset tysięcy złotych na gruntowny remont zabytku. Stało się to dopiero możliwe po otrzymaniu dofinansowania z Unii Europejskiej.

- W ciągu zalewie roku wykonano wszystkie zaplanowane prace m.in.: odwodnienie świątyni, nowy dach bez użycia ani jednego gwoździa, posadzkę oraz osuszono mury i pomalowano wnętrza

- wyliczał nasz rozmówca. 

Nie zapomniano również o krypcie grobowej, w której znajduje się osiem trumien ze szczątkami członków rodziny Tyszkiewiczów. Ponura, zawilgocona niegdyś sala bez światła, dzisiaj przypomina wnętrze muzeum.

Kaplica cmentarna na co dzień jest zamknięta. - Boimy się, że ktoś może ją zdewastować - przyznał ks. Lucjan Szumierz.

Taka sytuacja miała miejsce ponad 40 lat temu. Ktoś wkradł się wówczas do świątyni i zbezcześcił spoczywające w krypcie grobowej zwłoki. Sarkofagi otwarto łomem, a w znajdujących się wewnątrz metalowych trumnach wycięto po kilka otworów. 

- Ktoś szukał złota na rękach zmarłych i w miejscu, gdzie ułożona była głowa

- wyjaśniał proboszcz. 

Kaplicę oraz kryptę grobową można oglądać, po wcześniejszym zgłoszeniu i umówieniu się (z jednodniowym wyprzedzeniem). Zwiedzanie  możliwe jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-15. 

W krypcie grobowej w Kolbuszowej spoczywają:

  • hr. Natalia Tyszkiewiczowa (zm. 1916 r.),
  • Maria Tyszkiewiczowa (zm. 1980 r.)
  • Maria Klementyna Królikiewicz z Tyszkiewiczów (zm. 2002 r.)

Niestety nie ma pewności czyje ciała leżą w pięciu kolejnych trumnach. Jak wynika z tablic pamiątkowych, znajdujących się w kaplicy mogą to być:

  • hr. Łucya Tyszkiewiczowa – córka księcia Lubomirskiego, wdowa po hr. Jerzym Tyszkiewiczu (zabita przypadkiem w 1811 r.),
  • hr. Felicya Tyszkiewiczowa (zm. 1860 r.),
  • hr. Jerzy Tyszkiewicz (zm. 1862 r.),
  • hr. Zdzisław Tyszkiewicz – fundator kaplicy (zm. 1894 r.),
  • hr. Stanisław Tyszkiewicz (zm. 1911 r.) 
  • hr. Janusz Tyszkiewicz (zm. 1913 r.). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy