Konkurs, który uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, ma na celu promowanie i nagradzanie rolników za stosowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Udział w nim mogą wziąć zarówno duże jak i małe gospodarstwa, pod warunkiem że przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników.
Audyt bezpieczeństwa pracy
Centralnym punktem konkursu jest profesjonalny audyt bezpieczeństwa pracy, przeprowadzany przez specjalistyczne komisje konkursowe. W trakcie wizytacji oceniają one, czy w gospodarstwie rolnym są stosowane praktyczne zasady bezpieczeństwa oraz czy zostały wyeliminowane potencjalne zagrożenia wypadkowe. Komisje składają się z ekspertów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, reprezentujących m.in. KRUS, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Ochotniczą Straż Pożarną.
Cele i korzyści dla uczestników
Prócz możliwości profesjonalnej oceny bezpieczeństwa pracy, uczestnicy konkursu mają szansę na zdobycie cennych nagród oraz wyróżnienie ich gospodarstw jako przykładów najlepszych praktyk w branży. Konkurs nie tylko promuje odpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa wśród rolników, ale również edukuje o korzyściach płynących ze stosowania wysokich standardów BHP w codziennej pracy na gospodarstwie.
Kalendarium konkursu
Ważne daty w XXII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to:
- 25.04.2025 r. – termin zgłaszania udziału w konkursie
- 27.06.2025 r. – zakończenie etapu wojewódzkiego
- 07-25 lipca 2025 r. – planowane wizytacje gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie)
XXII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to nie tylko wyzwanie dla rolników, ale także okazja do podkreślenia roli bezpieczeństwa w rolnictwie oraz promowania najwyższych standardów w branży. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału i propagowania zasad bezpieczeństwa w swoich gospodarstwach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.