Reklama

Kolejne chore dziki zostały znalezione i zastrzelone w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Kolejne chore dziki zostały znalezione i zastrzelone w powiecie kolbuszowskim - Zdjęcie główne

W powiecie kolbuszowskim odnotowano kolejne zakażenia afrykańskim pomorem świń u dzików. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W powiecie kolbuszowskim odnotowano, jak dotąd, już pięć przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Cztery z nich zostały zastrzelone na terenie gminy Niwiska. Jeden został odstrzelony na terenie gminy Cmolas, w Trzęsówce.

Znaleziony martwy dzik blisko domów 

Nowe dwa przypadki zakażonych dzików odnotowano w ubiegłym tygodniu. Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, poinformował, że jeden z padłych dzików został znaleziony około 100 metrów od zabudowań w Trześni (gmina Niwiska). Nie żył już od około tygodnia. 

Kolejny przypadek zakażonego zwierzęcia odnotowano w Trzęsówce. Oba dziki zostały zgodnie z przepisami zutylizowane. 

Zagrożenie dla hodowców świń

Czy hodowcy trzody chlewnej mają się czego obawiać? Powiatowy lekarz weterynarii Marek Olszowy zaznacza, że jeżeli rolnicy stosują twarde zasady bioasekuracji i dbają o higienę w swoich gospodarstwach, zagrożenie związane z afrykańskim pomorem świń znacznie spada.

Nasz rozmówca dodaje, że w dalszym ciągu trwają także kontrole w gospodarstwach utrzymującą tuczniki, prowadzone przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolbuszowej. Hodowcy w dużej mierze stosują się do obowiązujących przepisów. 

Siatki przy drodze zatrzymają dziki?

Przypomnijmy, że siatka mająca zatrzymać migrujące dziki stoi już m.in. wzdłuż drogi krajowej nr 9, m.in. w Komorowie. Jest to jeden ze sposobów na nieustającą walkę z afrykańskim pomorem świń.

Siatka przy krajowej drodze nr 9 pojawiła się od lasu między Majdanem Królewskim a Komorowem. Kończy się na wjeździe do Hadykówki, gdzie rozpoczyna się zabudowa szeregowa domów.

Hodowcy trzody chlewnej w powiecie

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej zarejestrowanych jest 165 gospodarstw, gdzie hodowane są świnie. Jak wynika z danych przekazanych przed ARiMR prawie połowa gospodarstw, w których hoduje się trzodę chlewną, leży na terenie gminy Raniżów (72). W Kolbuszowej zarejestrowanych gospodarstw utrzymujących świnie jest 55. Kolejną gminą, gdzie kilkudziesięciu rolników posiada świnie, jest gmina Dzikowiec (23 stada).

Z kolei w gminie Niwiska zarejestrowanych jest siedem stad, w gminie Majdan Królewski cztery i tyle samo w gminie Cmolas.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy