Reklama

Kolbuszowskie muzeum z wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie. Te dwa budynki robią wrażenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zostało wyróżnione w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2021. - Do dla nas duża radość - mówi Jacek Bardan, dyrektor kolbuszowskiego muzeum.

Muzeum w Kolbuszowej zostało wyróżnione w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury. Do konkursu pracownicy MKL zgłosili program konserwatorsko-budowlany zespołu dworskiego znajdujący się na terenie kolbuszowskiego skansenu. 

- Projekt obejmował uzupełnienie ekspozycji skansenowskiej oraz restaurację i zachowanie dla przyszłych pokoleń dwóch unikatowych zabytków budownictwa drewnianego: przeniesionego z dawnego folwarku w Bidzinach monumentalnego spichlerza z 1784 roku i pochodzącego z połowy XVIII wieku dworu z Brzezin

- wyjaśniają przedstawiciele muzeum. 

Nagrody wręczono 26 września podczas uroczystej gali w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Jesteśmy dumni, ponieważ znaleźliśmy się w gronie najlepszych muzeów w Polsce

- mówi Jacek Bardan, dyrektor MKL w Kolbuszowej, dodając, że to nie pierwsza nagroda, którą kolbuszowskie muzeum otrzymało na przestrzeni lat w tym konkursie. 

Nasz rozmówca zwraca uwagę na to, że muzeum w Kolbuszowej nie dysponuje tak dużym budżetem, czy liczną kadrą jak muzea narodowe, a mimo to osiąga sukcesy. 


Spichlerz z Bidzin

Pochodzi z 1784 r. Dawniej był przeznaczony do przechowywania zboża z pól dziedzica. W dawnej Polsce spichlerze drewniane były powszechne. Dziś już się ich nie buduje, a tych zabytkowych zostało może kilkanaście. - Warto zwrócić uwagę na niewielkie okienka w dachu, o charakterystycznym wyglądzie – to „wole oczy” - zauważają pracownicy muzeum. 

Dwór z Brzezin

To najstarszy obiekt w skansenie. Jest to piękny, dostojny przykład polskiego dworu barokowego, który od 1753 r. przez pokolenia zamieszkiwany był przez szlachecki ród Morskich.  - Do dziś zachwyca prostotą, ale także swą wyjątkowością – jest bowiem jedyną w Polsce południowo-wschodniej zachowaną drewnianą budowlą tego typu - mówią muzealnicy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy