Przypomnijmy, że już końcem sierpnia kolbuszowski urząd zapowiedział kontrole gospodarstw. Zaczęło się od tego, że na skrzynki korespondencji elektronicznej między innymi naszej redakcji, jak i urzędników z kolbuszowskiego magistratu, trafiła wiadomość od mieszkańca gminy. Jest on zbulwersowany tym, co robią niektórzy właściciele posesji.
Trzeba potwierdzić
Mężczyzna złożył wniosek o przeprowadzenie kontroli dotyczącej nielegalnych przyłączeń kanalizacji do przydrożnych rowów. Autor petycji przyznał, że znane są mu przypadki takich nielegalnych przyłączy w miejscowościach Werynia, Zarębki, Kupno i Kolbuszowa Górna.
Więcej o tym pisaliśmy tutaj:
- Podczas wykonywanych czynności właściciele nieruchomości wezwani zostaną o okazanie umowy z przedsiębiorcą oraz okazanie dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę tzn. rachunki i faktury vat. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków
- zapowiadają urzędnicy. W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych (zgodnie z instrukcją eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków), co musi zostać również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za ww. usługę.
Kara grzywny
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie.Ponadto zgodnie z miejscowym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kolbuszowa, właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia zbiorników bezodpływowych. Częstotliwość pozbywania się nieczystości ciekłych winna być dostosowana do indywidualnego zużycia wody, jednak nie rzadsza niż raz na kwartał.
Kto nie wykonuje wyżej wymienionych obowiązków − podlega karze grzywny (art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Zaczynają się one od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.
Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez burmistrza Kolbuszowej.
Wykaz przedsiębiorców znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.