Reklama

Kolbuszowianka edukuje swoją młodzież

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kolbuszowianka edukuje swoją młodzież - Zdjęcie główne

Impreza pomogła w integracji młodych zawodników i rodziców Kolbuszowianki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Młodzi wychowankowie Kolbuszowianki i ich rodzice w miniony weekend zetknęli się z żywą historią. W sobotę na stadionie w Weryni odbył się patriotyczno-sportowy memoriał "Pamięci Józefa Batorego".

Rozstrzelany w 1951 roku Józef Batory został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Ordery Odrodzenia Polski i awansowany na stopień majora. To jeden z grona Żołnierzy Wyklętych, którzy po wojnie, w konspiracji, sprzeciwiali się komunie, stawiali opór Rosji. Próbowali oni zatrzymać sowietyzację Polski i walczyli ze służbami bezpieczeństwa ZSRR. Józef Batory aktywnie działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, które walczyło o uniezależnienie się Polski od ZSRR. W czasie wojny walczył w Armii Krajowej.

O jego niełatwym życiu opowiadał jego brat 93-letni Franciszek Batory. Spotkanie z panem Franciszkiem było ciekawym doświadczeniem dla dzieci, jak i rodziców. W imprezie udział wzięło prawie 150 osób.

- To była żywa lekcja historii, wspólnie odśpiewaliśmy hymn, po wykładzie dzieci bawiły się podczas gier sportowych

- zaznacza Dariusz Wróblewski, prezes Kolbuszowianki.

ZOBACZ TAKŻE: Odsłonięcie muralu Józefa Batorego w Weryni [ZDJĘCIA - WIDEO]

Obecni byli przedstawiciele Kolbuszowianki, Szkoły Podstawowej w Świlczy, Akademii Piłkarskiego Głogovia Głogów Małopolski i Sokoła Kolbuszowa Dolna. Kolbuszowski klub realizuje zadania Ministerstwa Obrony Narodowej - podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pod nazwą "Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym".

To nie pierwsza taka inicjatywa Kolbuszowianki. Młodzież z tego klubu jesienią śpiewała hymn z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. W tamtym roku Kolbuszowianka organizowała imprezy pod nazwami: Wdzięczni Bohaterom Żołnierzom Niezłomnym i Bitwa Warszawska 1920.

- Warto wtrącać takie imprezy w treningowo-meczowy rytm

- dodaje Wróblewski.

Józef Batory

Urodził się w Weryni (w 1914 roku) w powiecie kolbuszowskim. Jak podaje portal przywrocmypamiec.pl, nasz bohater po odbyciu służby wojskowej podjął w 1937 r. studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. W czasie okupacji niemieckiej działał w ZWZ-AK jako oficer łączności Obwodu Armii Krajowej Kolbuszowa. W nocy z 8 na 9 lipca 1944 roku współorganizował przyjęcie w okolicach Porąb Kupieńskich alianckiego zrzutu broni i amunicji. Uczestniczył czynnie w akcji "Burza". Od listopada 1944 r. był adiutantem komendanta Obwodu AK Rzeszów. Od września 1945 r. działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość w Krakowie, odpowiadał za łączność zewnętrzną. Jednocześnie został szefem kancelarii i archiwum Obszaru Południowego WiN. W styczniu 1947 r. wszedł w skład IV Zarządu Głównego WiN. Zorganizował w Warszawie i na Wybrzeżu sprawnie działający system punktów kontaktowych dla odbioru i przerzutu korespondencji, przesyłek i kurierów z Delegatury WiN na Zachodzie. Aresztowany 2 grudnia 1947 roku. Po trzyletnim śledztwie został skazany w październiku 1950 r. na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy