Reklama

Kolbuszowa stara się o popegeerowskie wsparcie. Co planuje zrobić z otrzymanych pieniędzy?

Opublikowano:
Autor:

Kolbuszowa stara się o popegeerowskie wsparcie. Co planuje zrobić z otrzymanych pieniędzy?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa chce starać się o dodatkowe pieniądze. Mają one pochodzić ze wsparcia gmin popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co planuje samorząd, jeżeli dostałaby dofinansowanie?

Od 4 stycznia ruszył nabór wniosków o wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Samorządy na składanie wniosków mają czas do 12 lutego. Rządowe wsparcie dla gmin popegeerowskich wyniesie łącznie 250 mln zł, co jest znaczącym impulsem do realizacji inwestycji tzw. pierwszej potrzeby w gminach popegeerowskich.


Do 5 milionów

 Wsparcie przeznaczone jest na sfinansowanie lub dofinansowanie inwestycji i zakupów inwestycyjnych w gminach, w których funkcjonowały niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. Wysokość dofinansowania może wynieść od 50 tys. zł do 5 mln zł.

Przekazanie tych pieniędzy ma być realnym wsparciem gmin, na których terenie funkcjonowały zlikwidowane PGR-y. A co za tym idzie, także mieszkańców tych terenów, którzy będą mieli możliwość korzystania na co dzień ze sfinansowanych w ten sposób inwestycji.

Dotację gminy będą mogły przeznaczyć na wszelkie inwestycje i zadanie inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. - W szczególności na budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompownią ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych - wymienił Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Maksymalnie trzy

Każda z gminy, chcąca ubiegać się o dofinansowanie, może złożyć maksymalnie trzy wnioski. Samorządy przekazują je do właściwego oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR opiniuje wniosek, w szczególności pod kątem potwierdzenia zlokalizowania danej inwestycji w miejscowości, w której funkcjonowały zlikwidowane PGR-y. Odsyła wniosek wraz z opinią do wnioskującej gminy. - Gmina składa zaopiniowany przez KOWR wniosek do wojewody. Wojewoda ocenia wnioski gmin - wyjaśnił przedstawiciel urzędu wojewódzkiego.

 Wnioski rekomendowane przez wojewodę są ponownie oceniane, na podstawie tożsamych kryteriów przez Komisję do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, powołaną przez Prezesa Rady Ministrów.

Ponad 2 miliony

Jedną z gmin, która będzie starać się o pieniądze, jest gmina Kolbuszowa. Burmistrz Jan Zuba poinformował, że kolbuszowski magistrat będzie składał wnioski, ponieważ na terenie gminy działało Państwowe Gospodarstwo Rybackie, które wpisuje się w Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR). Stąd możliwość do tego, żeby aplikować o pieniądze.

Burmistrz wyjaśnił, że gmina Kolbuszowa również złoży trzy wnioski. Dwa wnioski dotyczyć będą Kolbuszowej. Urząd chce starać się o pieniądze na wykonanie kanalizacji przy ul. Wolskiej, od strony skansenu. Jan Zuba poinformował też, że gmina chce doprowadzić tam kanalizację, ponieważ jest ona tylko w obrębie ulicy Wolskiej, ale na wysokości stadionu. Gmina ma już na to zadanie pełną dokumentację i gotowość, żeby to zrealizować. Burmistrz zaznaczył, że podczas remontowania ulicy Wolskiej, po drogą zostały utworzone odcinki kanalizacji, jako ślepe odcinki. Teraz magistrat chce połączyć to jako jedną całość, m.in. razem z ulicą Słoneczną.

Kolejny wniosek dotyczy remontu m.in. ulicy Krakowskiej - kontynuacji traktu aż do  drogi powiatowej w Nowej Wsi.

Ostatni, trzeci wniosek dotyczy Porąb Kupieńskich. Tam z kolei ma być remontowana droga gminna do przysiółka Korczunki.

Kolbuszowski magistrat chce ubiegać się łącznie o około 2,5 miliona złotych. Byłby to 70-procentowy wkład. Resztę, czyli 30 procent, pokryłyby koszty własne gminy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy