Reklama

KOLBUSZOWA. Milionowa inwestycja w skansenie

Opublikowano: wt, 24 mar 2020 09:55
Autor:

KOLBUSZOWA. Milionowa inwestycja w skansenie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej ma w planie budowę założenia plebańskiego. Inwestycja pochłonie ponad 1,5 mln złotych. Budynki mają stanąć niedaleko kościoła z Rzochowa.

W połowie lutego ogłoszony został przetarg na zestawienie trzech budynków do stanu surowego w Parku Etnograficzny w Kolbuszowej: stajni z Bud Łańcuckich, domu parafialnego z Książnic oraz plebanii z Ostrów Tuszowskich. To jedno duże zadanie zostało podzielone na trzy części. Prace mają zostać wykonane do 4 grudnia tego roku. 

Stajnia z Bud Łańcuckich ma mieć ponad 140 mkw. powierzchni. Powstanie przy niej ustęp i gnojownik. W stajni mają zostać wydzielone: zagroda dla dwóch koni i dwóch krów oraz chlewik dla cieląt (2 szt.), świń (2 szt.), maciory z prosiakami i owiec. Wygospodarowane ma tam być również pomieszczenie na paszę (paszarnia). Będzie to budynek murowany, otynkowany, pokryty dachówką ceramiczną. 

W niedalekim sąsiedztwie ma stanąć dom parafialny z Książnic o pow. prawie 160 mkw. Obiekt składać się będzie z mieszkania organisty (pokój, kuchnia i sień), sali ekspozycyjno-edukacyjnej oraz kasy Stefczyka. Będzie to budynek drewniany.

 Na tym nie koniec. Do grudnia ma zostać zestawiona w skansenie również plebania z Ostrów Tuszowskich. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie drewnianych ścian parteru, kominów, stropów, posadzek betonowych, restauracja ganku frontowego oraz konstrukcji dachowej wraz z pokryciem dachówką. Budynek będzie miał powierzchnię 260 mkw. Znajdzie się tam weranda, korytarz, łazienka, kuchnia, jadalna, pięć pokoi, sień i przedsionek. 

 Planowane obiekty są częścią założenie, które ma powstać w kolbuszowskim skansenie. Ma on obejmować w sumie: dwór z Brzezin, plebanię z Ostrów Tuszowskich, spichlerz z Boguchwały, stodołę z Majdanu Królewskiego, dom parafialny z Książnic, budynek gospodarczy z Książnic, wikarówkę z Góry Ropczyckiej, ustęp oraz dwie studnie kopane.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.