Reklama

KOLBUSZOWA. Kultura ze zbójem

Opublikowano: wt, 26 maj 2020 11:50
Autor:

KOLBUSZOWA. Kultura ze zbójem  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pandemia koronawirusa spowodowała niemal całkowity zanik aktywności Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej wobec mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że pracownicy placówki nie działają. Co jest w planie?

- W wyniku rządowego rozporządzenia zmuszeni byliśmy odwołać zajęcia i wydarzenia, które miały się odbyć w ostatnim i najbliższym okresie. Nie oznacza to zaprzestania realizacji zadań statutowych kolbuszowskiego Domu Kultury - mówi Stanisław Długosz z MDK. 

Jak dodaje nasz rozmówca, ten trudny dla wszystkich czas udało się dobrze wykorzystać, czego efektami są przyznane placówce dotacje w postaci grantów na realizację trzech dużych zadań kulturalnych. W sumie, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, udało się pozyskać niemal 200 tys. zł. 

 

Siódma edycja

Pierwszy z wniosków dotyczy zorganizowania kolejnej, siódmej już edycja Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki. To wydarzenie ma na celu ożywienie i popularyzację ludowych tradycji muzycznych w regionach etnograficznych wschodniej i południowo-wschodniej Polski. 

- Patronami tegorocznego festiwalu są osoby największych lasowiackich muzykantów ludowych – nieżyjący już niestety Władysław Pogoda i Jan Cebula. Festiwal najprawdopodobniej odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia - mówi Stanisław Długosz.

Wydarzenie to będzie składało się z dwóch części: seminarium z udziałem ekspertów oraz konkursu, w którym wezmą udział autentyczne kapele, a także soliści instrumentaliści.

Realizacja tego wydarzenia jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

 

Lasowiackie dożynki

To jednak nie wszystko. - Czeka nas ogrom pracy przy dwóch kolejnych projektach - zauważa przedstawiciel MDK w Kolbuszowej. 

Pierwszy z nich to druga edycja całego cyklu wydarzeń, które swoją premierę miały w ubiegłym roku w okresie od lipca i sierpnia i odnosiły się do autentycznych, rodzimych zwyczajów dożynkowych pod wspólną nazwą Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji. 

- W zadaniu bezpośrednio wzięło udział kilkaset osób – od stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich, muzyków kapel ludowych, naukowców – etnografów po artystów amatorów w wieku od 5 do 75 lat. W tym roku, po raz wtóry, przystępując do tematyki dożynkowej, nie sądziliśmy, że przyjdzie nam się zmierzyć z problemami wynikającymi nie z ewentualnym brakiem frekwencji, tylko z tym, że problemem może być właśnie konieczność ograniczenia przez nas możliwości udziału publiczności bądź zapewnienia ludziom udziału w imprezie na całkowicie nowych zasadach - mówi Stanisław Długosz.

 

Może wrzesień?

II Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji wymagają od MDK, jako beneficjenta Programu EtnoPolska 2020, w ramach którego placówka otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, dostosowania zadania do nowej rzeczywistości. 

- Dlatego też, mając w zasadzie gotowy do realizacji plan działania, musieliśmy go w bardzo krótkim czasie przystosować do obostrzeń nałożonych na organizatorów wydarzeń kulturalnych na czas pandemii - przyznaje Stanisław Długosz. 

Tegoroczny powrót do tradycji dożynkowej obejmował będzie seminarium naukowe i warsztaty artystyczne dla uczestników konkursów dożynkowych z wypieku chleba, wykonania wieńca, śpiewu i tańca przy wieńcu oraz inscenizacji widowiska prezentującego dawny zwyczaj ośpiewu i obtańcowania wieńca. 

- Możemy jedynie przewidywać termin realizacji zadania na okres sierpnia i września - podkreśla nasz rozmówca. 

 

Wraca Kolbusz

Drugi z programów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Kultury, na który MDK otrzymał blisko 90 tys. zł dofinansowania, to "Kultura w Sieci". Placówka planuje podjąć wielotematyczny cykl działań on-line, w tym warsztatów, prezentacji, konkursów noszących wspólną nazwę "Kolbusz 2020 – Kulturą w Wirusa". 

- Zbój Kolbusz, od którego według legendy nasze miasto wzięło swoją nazwę, tym razem walczył będzie w imieniu i w obronie kultury przed koronawirusem. A czynił to będzie z pomocą wspaniałych gości, którzy zostali zaproszeni do realizacji zadania i z wykorzystaniem internetu - wyjaśnia Stanisław Długosz.

Teraz przed pracownikami domu kultury bardzo gorący okres, w którym nastąpi realizacja wymienionych projektów. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.