Reklama

15 pytań o płatną strefę parkowania w Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

15 pytań o płatną strefę parkowania w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Za parkowanie w centrum miasta nad Nilem trzeba płacić od 18 listopada 2019 roku. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Płatna strefa parkowania w Kolbuszowej obowiązuje od dwóch lat. Wciąż jednak dla wielu osób zasady z jej korzystania nie są do końca zrozumiałe. Na najczęściej powijające się pytania odpowiada Grzegorz Dzimiera, komendant Straży Miejskiej w Kolbuszowej.

Za parkowanie w centrum miasta nad Nilem trzeba płacić od 18 listopada 2019 roku. Tak zdecydowali radni miejscy. Samorządowcy, podejmując uchwałę, jednocześnie wprowadzili możliwość 30 darmowych minut na zatrzymanie się.


ZOBACZ TAKŻE: Uchwyceni pod blokami. Mieszkańcy Kolbuszowej na zdjęciach Google Street View [ZDJĘCIA]


Te pół godziny, z jednej strony, ma być czasem na załatwienie najpilniejszych spraw bez konieczności płacenia. Z drugiej, kierowcy, myśląc, że płacić nie muszą, nie odbierają z parkomatu bileciku zerowego. W efekcie darmowy postój może ich kosztować 50 zł.

 1. Kiedy muszę płacić za parking? Czy w weekend i święta również?
  - Opłata za parking obowiązuje w dni powszednie (poniedziałek-piątek) w godz. 9 do 17.

 2. Jeżeli parkuję na rynku, ale poza wyznaczoną strefą, to muszę wziąć bilecik na darmowe minuty?
  - Opłata dotyczy tylko wyznaczonych miejsc parkingowych. Jeśli samochód pozostawiamy poza takim miejscem, to nie ma potrzeby pobierania biletu. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, czy parkując w innym miejscu, nie naruszamy przepisów prawa o ruchu drogowym.

 3. Ile mam czasu po zaparkowaniu na pobranie bileciku?
  - Kierujący ma 5 minut na pobranie biletu z parkometru.

 4. Jestem w ciąży. Czy uprawnia mnie to do darmowego postoju w centrum miasta? Jeżeli tak, to na jakich warunkach?
  - Kobiety w ciąży mają prawo do tzw. opłaty zerowej. Na podstawie karty ciąży Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania (Kolbuszowa, ul. Piekarska 15 a) wydaje odpowiednie karty. Są one bezpłatne i ważne do czasu przewidywanego rozwiązania.

 5. Mam kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Czy w takiej sytuacji mogę parkować w strefie i za to nie płacić?
  - Po zmianie regulaminu osoba posiadająca tzw. "niebieską kartę parkingową" wydawaną przez starostwo może parkować w strefie płatnego parkowania w każdym miejscu. Nie ma potrzeby pobierania biletu z parkometru. W widocznym miejscu należy umieścić wspomnianą kartę.

 6. Jestem osobą niepełnosprawną. Mam wydaną kartę parkingową. Czasami pożyczam samochód synowi i on sam jedzie na zakupy. Czy może on korzystać z tej karty, parkując na tzw. kopercie?
  - Niebieska karta parkingowa dotyczy konkretnej, uprawnionej osoby. Można z niej korzystać tylko wtedy, gdy samemu prowadzi się pojazd lub jest się jego pasażerem. Tak więc syn nie może korzystać z miejsc wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Musi również pobrać bilet z parkometru, pozostawiając samochód na innym wyznaczonym miejscu w strefie płatnego parkowania.

 7. Co w sytuacji, gdy zaparkuję auto, wezmę darmowy bilecik i pójdę z nim na chwilę do sklepu, a wtedy przyjdą kontrolerzy? Czy grozi mi mandat, pomimo że zapłaciłem za parking?
  - Zgodnie z regulaminem kierujący powinien umieścić bilet w widocznym miejscu, w samochodzie bez zbędnej zwłoki. W opisanym przypadku nie zostanie na niego nałożona opłata dodatkowa, jednak musi się liczyć, że za wycieraczką samochodu znajdzie wezwanie. Będzie wtedy musiał zgłosić się do Biura Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, złożyć wyjaśnienie i reklamację.

 8. Ile razy w ciągu dnia mogę parkować za darmo w strefie?
  - Regulamin jednoznacznie określa, że tym samym pojazdem w danym dniu można skorzystać tylko jeden raz z 30 minut bezpłatnego parkowania.

 9. Słyszałem o zmianie dotyczącej parkowania w rynku z włączonym silnikiem. Od kiedy nie można już tego robić i co za to grozi?
  - Postój samochodu z uruchomionym silnikiem jest wykroczeniem z art. 60 ust. 2  pkt 3 prd  (MK 100 zł). Znowelizowany regulamin Strefy Płatnego Parkowania nie pozwala na postój w strefie z uruchomionym silnikiem. W takiej sytuacji kontroler upoważniony jest do nałożenia opłaty dodatkowej, o ile kierujący nie pobrał biletu.

 10. Parkując dosłownie na pięć minut, muszę wziąć bilecik? Dłużej czasami schodzi z pójściem po niego i włożeniu go za szybkę w aucie, niż załatwieniu tego, po co przyjechało się do centrum miasta.
  - Tak. Tu nie ma żadnych wątpliwości. Brak biletu skutkuje opłatą dodatkową. Trudno się z tego wytłumaczyć i reklamacje nie są uwzględniane.}

 11. Mam czworo dzieci i kartę dużej rodziny. Mogę liczyć na jakąś ulgę w opłatach za parkowanie?
  - Osobom posiadającym kartę dużej rodziny przysługuje karta abonamentowa, przy opłacie za jej wystawienie obowiązuje 50 proc.zniżka, tak więc uprawniony zapłaci 60 zł miesięcznie.

 12. Jeżeli kontroler przyłapie mnie, że zaparkowałem i nie wziąłem bileciku, to ile mnie to może kosztować?
  - Opłata dodatkowa w chwili obecnej wynosi 50 zł.

 13. Czy można gdzieś się odwołać od decyzji o ukaraniu za brak bileciku za szybą? Ile mam na to czasu?
  - Reklamację od nałożonej opłaty dodatkowej należy składać w Biurze Obsługi SPP  w Kolbuszowej, przy ul. Piekarskiej 15a lub w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej ul. Obrońców Pokoju 21. Kierujący ma na to siedem dni od daty wystawienia wezwania.

 14. Ile jest parkomatów w rynku? Czy mogę zapłacić kartą? Czy zapłacę banknotem, jeżeli nie mam drobnych?
  - W chwili obecnej w strefie płatnego parkowania znajdują się cztery parkometry. Transakcji można dokonać bilonem (monety pow. 10 gr) oraz za pomocą karty płatniczej.

 15. Czy parkometry przyjmują pieniądze i wydają bileciki w czasie, kiedy opłata nie musi być uiszczana? Np. czy pobiorę bilecik w niedzielę, kiedy płacić nie trzeba?
  - Tak, jednak w takiej sytuacji opłata lub bezpłatne 30 minut zaliczane jest na poczet najbliższego dnia i godziny, gdy będzie ona obowiązywać. Podobnie jest z "końcówkami", tzn. gdy pobieramy bilet, którego ważność przekracza obowiązujący w strefie okres "płacenia", pozostałe minuty ważne są w najbliższym dniu, gdy obowiązują opłaty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy